Increasing efficiency and reducing pollutants in cement industry by thermodynamic and exergoeconomic methods
Termodinamik ve eksergoekonomik yöntemlerle çimento endüstrisinde verimliliğin arttırılması ve emisyonların düşürülmesi
  1. Tez No: 372042
  2. Yazar: ADEM ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YUMRUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çimento endüstrisi 1850'li yıllardan beri yüksek miktarlarda enerji tüketmektedir. Enerji tüketim değerlerinin düşürülmesi için on yıllardır kullanılmakta olan çimento üretim yöntemlerinin gözden geçirilerek, esaslı önlemlerin alınması gerekmektedir. Çimento üretim tekniklerinde kayda değer ilerlemelerin olmaması, bu sektörü sera gazları salınımlarına en çok neden olan ilk iki sektörden biri haline getirmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada özgül enerji tüketim (ÖET) değerlerinin düşürülmesi amacıyla, çimento endüstrisinde üretim tekniklerini iyileştirecek yöntemler ve uygulamalar üzerinde odaklanılmıştır. Modern bir çimento fabrikasında enerji tüketimi açısından dört önemli işlem bulunmaktadır. Bu işlemler sırasıyla, öğütme, prekalsinasyon, tam kalsinasyon ve soğutma işlemleridir. Termodinamik ve eksergoekonomik analizleri esas alan EES (Mühendsilik Denklemleri Çözücü) programının kullanımıyla, özgül enerji tüketim değerleri, emisyonlar, ısı transferi oranları, birinci ve ikinci kanun verimleri gibi performans parametreleri hesaplanmıştır. Çalışmalarımız sırasında, termodinamik ve eksergoekonomik yöntemler kullanılarak, geleneksel bir çimento fabrikasında bulunan, enerji tüketiminin yüksek olduğu ana üniteler incelenmiş ve performans parametreleri her ünite için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Teorik ve deneysel analizler sonucu elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve çimento üretimi için en uygun performans verileri belirlenmiştir. Fabrika üniteleri arasında toplam ekserjinin %59.82'sinin döner fırında tüketilerek, ünitede 54.85 MW'lık enerji kaybının yaşandığı tespit edilmiştir. Üretilen farin, klinker ve çimento için özgül ekserji fiyatlarının sırasıyla 50.52 USD/GJ, 126.41 USD/GJ ve 170.55 USD/GJ olduğu hesaplanmıştır. Farin, klinker ve çimento imalat fiyatları ise 3.8 USD/ton, 33.11 USD/ton ve 41.84 USD/ton olarak bulunmuştur. Ekserji performans sonuçları döner fırının en yıkıcı ünite olduğunu göstermiştir. Çalışmalarımızın sonucunda, değişik yöntemlerin uygulamasıyla çimento üretiminde ÖET ve emisyon değerlerinin düşürülebileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Cement industry consumes large amounts of energy since 1850's. The current processes which have been used for decades are really need to be revised, and very important precautions and innovations are needed to decrease the energy consumption. There are no considerable improvements in processing techniques and that makes the cement industry one of the top two manufacturing industry sources of greenhouse gases. Thus, this research focuses on the methods and applications to improve the cement production process by reducing specific energy consumption and emissions. A modern cement production factory has four main energy consuming processes which are milling, precalcination, complete calcination and cooling. A program in EES (Engineerin Equation Solver) was prepared to calculate all performance parameters for the processes such as specific energy consumption (SEC), emissions, heat transfer rate, first law and second law efficiency values of each unit. The program was based on thermodynamic and exergoeconomic methods. During this research, the performance parameters of each main energy consuming unit for a cement factory are calculated. The performance parameters of a conventional cement production plant are investigated. Comparing the results obtained from theoretical analysis with the experimental data taken from Gaziantep Cement Factory, the most suitable performance parameters for cement production are determined. It is found that, among of the plant components, the maximum energy consumption rate occurs in the rotary kiln as 54.85 MW that is 59.82 % of total exergy consumption in the plant. The specific exergetic cost of the farine, clinker and cement produced by the cement plant are calculated to be 50.52 USD/GJ, 126.41 USD/GJ and 170.55 USD/GJ respectively. The total manufacturing costs for farine, clinker and cement are calculated to be 3.8 USD/ton, 33.11 USD/ton and 41.84 USD/ton, respectively. The exergetic performance results indicate that the rotary kiln is by far the most destructive unit in the plant. As a result of the implementation of this study, the SEC values and emission rates should be reduced by the application of different methods.