Investigation of the effect of parameters on mechanical and microstructural properties of arc stud welding
Ark saplama kaynağında işlem parametrelerin mekanik ve mikroyapıya etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 372052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ark saplama kaynağı, genellikle metal çubukların (saplama) metal plakalara kaynak edilmesinde kullanılmaktadır. Bu kaynak yönteminin çelik yapılarda, köprü inşaatlarında, gemi imalatında, araç üretiminde, evsel ekipmanların imalatında ve buhar kazanlarının yapımında önemli bir yeri bulunmaktadır. Kullanım yerindeki öneminden dolayı, kaynağın mekanik ve mikroyapısına etki eden parametrelerin belirlenmesi büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, AISI 304 paslanmaz çelik malzemeden elde edilen saplamalar yine aynı tip malzeme ile kaynak edilerek, kaynak akımı, kaynak zamanı, çıkıntı mesafesi ve kaldırma mesafesi gibi ark saplama kaynağında mekanik ve mikroyapıya etki eden parametrelerin deneysel olarak belirlenmesine çalışılmıştır. Çok sayıda parametre ve bunlara ait farklı düzeyler olması nedeniyle, istatistiksel bir teknik olan deney tasarımından (DOE) istifade edilmiştir. Kaynaklı bağlantının mikroyapı değişimleri ile birlikte çekme gerilmesi mukavemeti, eğme ve sertlik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arc stud welding (ASW) is used to weld predominantly metal studs to metal plates. This welding process plays an important role in the field of steel structures, bridge building, shipbuilding, vehicle manufacture, manufacture of household appliances and steam boiler construction. Due to its vital importance, it is very important to determine the influencing parameters on determining the mechanical and microstructural properties of weldment. In this study, AISI 304 stainless steel studs were welded with the same type of base plate and the effect of arc stud welding parameters like welding current, welding time, lift and plunge on the mechanical and microstructural properties were experimentally investigated. Due to the number of factors and their levels a statistical technique design of experiment (DOE) was used. Tensile strength, bending and hardness properties of the welding joints were exposed with the microstructural evaluation.