Akrep zehirlerinin alabalıklarda kan parametreleri üzerine etkileri
In rainbow trout of scorpion venom effect on blood parameters
- Tez No: 372056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED İSMAİL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada dört farklı akrep türünden elektriksel uyarım yöntemi ile alınan toksinlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792)'nın kan parametrelerinde meydana getirdiği etkiler araştırılmıştır. Androctonus crassicauda (Olivier, 1807), Mesobuthus eupeus phillipsi (Pocock, 1889), Mesobuthus gibbosus (Brullé, 1832) ve Mesobuthus nigrocinctus Ehrenberg, 1828türü akreplerden elektriksel uyarım yöntemi ile zehir alınmıştır. Ortalama uzunlukları 29±1 olan gökkuşağı alabalıklarının her birine 0,5 ml dozda ve iki farklı konsantrasyonda (63 ve 31,5 μL) intraperitonal (ip) yolla verilmiştir. Plazma ve serumlarından bazı kan parametreleri (PDW, PCT, MPV, PLT, MCHC, MCH, MCV, HCT, HGB, RBC, BA, EO, MO, LY, NE, WBC, ALT, AST, Glikoz, Kolesterol, TP) incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen analiz değerleri arasında farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of toxins which are obtained from four different species of scorpions by the electrical stimulation on the blood parameter of rainbow trout (Oncorhynchusmykiss, Walbaum 1792) are investigated in this study. Androctonus crassicauda (Olivier, 1807), Mesobuthus eupeus phillipsi (Pocock, 1889), Mesobuthus gibbosus (Brullé, 1832) and Mesobuthus nigrocinctus Ehrenberg, 1828 type of scorpion venom has been taken by the method of electrical stimulation. With an average length of 29 ± 1 rainbow trout (Oncorhynchusmykiss, Walbaum 1792) to 63 mL and 31 fish species, 5 L of venom preparation of the intraperitoneal (ip) route of each fish was injected at a dose of 0.5 ml. Some blood parameters (PDW, PCT, MPV, PLT, MCHC, MCH, MCV, HCT, HGB, RBC, NRBC, BA, EO, MO, LY, NE, WBC, ALT, AST, glucose, cholesterol, TP) were examined for. As a result of the analysis obtained difference values are determined.