Investigation of strengths and weaknesses of 4D BIM software applications in managing construction projects
İnşaat projelerinin yönetiminde BIM bilgisayar programlarının güçlü ve zayıf yönlerinin araştırılması
- Tez No: 372059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL, PROF. DR. AHMET ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnşaat sektörü diğer sektörlere göre performansında ve işgücü verimliliğinde kademeli olarak düşüş olmuştur. Bilgi İletişim Teknolojilerinin (BİT) kullanılmasındaki zayıflık hayati nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yapı Bilgi Modeli (YBM) içerisinde AEC sektörü bu duruma bir son koyan ve gelişen en yeni teknolojilerden biridir. 4D teknolojisi (3D + Time) ve YBM arasındaki bütünleşme ile ortaya çıkan“ 4D BIM ”bu çalışmanın özünü temsil etmektedir. Genel iş akışını analiz ettikten sonra, pratik çalışma, aşağıdaki yazılımlar kullanılarak tamamlandı: Autodesk Revit 2013, Microsoft Office Project 2010, Autodesk Naviswork 2013 Yönet ve Synchro Professional v4.8. BIM yorumlarına göre bir vaka çalışması 4D BIM kullanarak yapıldı ve sonuçları İnşaat ve Proje yönetiminde 4D ihtiyaçlarının yanı sıra 4D kullanım alanlarına bağlı olarak değerlendirildi. Geçerli 4D BIM uygulamalarında ve gelecekteki çalışmalarda ortaya çıkabilecek bazı zayıflıklara rağmen, inşaat sürecini görselleştirme ve simüle etmek için 4D BIM kullanmak gerçekten ilginç olduğundan zaman ve mekanının daha iyi yönetimi, proje paydaşları yardımcı olabilir. Ancak, 4D BIM uygulamalarının daha verimli ve hızlı bir şekilde kullanılması BIM çalışmalarının 4D planlama araçları içerisine daha fazla bütünleşmesi ile sağlanır.
Özet (Çeviri)
The Construction industry has been in gradual decline in its performance and labor productivity compared to other industries. The weakness of using Information Communication Technologies (ICT) is from the vital causes. Building information modeling is one of the most emerging technologies in the AEC industries which promises in putting an end to this situation. The integration between 4D technology (3D + Time) and BIM is broadly known as“4D BIM”that represents the core of the present work. After analyzing the general workflow, the practical work is completed using the following software(s): Autodesk Revit 2013, Microsoft Office Project 2010, Autodesk Naviswork Manage 2013, and Synchro Professional V4.8. Based on reviews of BIM and a case study using 4D BIM, results are assessed depending on the general theoretical 4D tool requirements as well as 4D utilization areas in Construction and Project management. Despite of some weaknesses of current 4D BIM applications and emerging areas of future studies, the opportunity to use 4D BIM in visualizing and simulating the construction process is really interesting and can help project stakeholders in better management of time and space. However, 4D BIM could be more efficient and quickly adopted if deeper integration of 4D scheduling tools in the BIM methodology is achieved.