Otomotiv yan sanayiinde kalite maliyetlerinin analizi
Quality cost analysis of the automotive industry
  1. Tez No: 372067
  2. Yazar: BEYZA KALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz piyasa koşullarında firmaların birbirleriyle olan rekabetleri giderek artmaktadır. Bu koşullar altında avantaj sağlamak isteyen işletmeler, ürün ve hizmetlerin kalitesini arttırırken; üretim maliyetlerini azaltmak zorundadır. Dolayısıyla işletmelerin kalite maliyetlerini izlemek, analiz etmek ve bu maliyetleri kontrol edilebilmek için ölçmeleri gerekmektedir.Bu çalışmada otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin kurulu bulunan kalite maliyet sistemi ele alınmıştır. 2007 ve 2008 yılları için işletmenin satış cirosunda en çok paya sahip ürünler belirlenmiştir. Bu ürünlerin üretimi esnasında, istatistiksel süreç kontrol için toplanan, iç çap verileri kullanılarak hata oranları hesaplanmıştır. Kalite maliyetleri ile hata oranları arasındaki ilişki incelenerek iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. İyileştirme çalışmaları sonucunda, kalite maliyetlerinin ve süreç yeterliliğinin iyileştirme öncesi duruma göre değerlendirilmesi yapılarak firmaya önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s market conditions, companies? competitiveness with each others are increasing. Companies which are wishing to take advantage under these conditions obliged to reduce production costs while improving the quality of products and services. Therefore, companies must monitor and analyse the quality of business costs and for controlling these costs they must measure them.In this study an established quality cost system of a company which operating in the automotive sector is considered. For the years 2007 and 2008, products which have the highest share in sales endorsement were determined. During the production of these products, error rate was calculated by using the statistical process control data which were collected for inner diameter. Improvement efforts have been made by examining relationship between quality cost and error rate. As a result of improvement works, recommendations to the company were made with the assessment of quality cost and process capability according to the situation before making improvements.