Kür tipinin geri dönüştürülmüş tuğla agregası içeren geçirimli geopolimer beton özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of curing type on the properties of pervious geopolymer concrete incorporating recycled brick aggregate
- Tez No: 961834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geçirimli beton, birbiriyle bağlantılı makro boşlukları sayesinde suyun alt zemin katmanlarına ilerlemesine olanak sağlayan özel bir beton türüdür. Son yıllarda çimentoya alternatif olarak ortaya çıkan geopolimerlerin avantajlarının geçirimli betonun faydalarıyla kombine edilmesi ile geçirimli geopolimer betonlar üretilmekte ve bunların özellikleri incelenmektedir. Geçirimli geopolimer betonların kürlenmesinde etüv ve ortam kürlemesi sıkça kullanılmış olup alternatif kürleme yöntemleri hakkındaki çalışmalar devam etmektedir. Günümüzde, daha sürdürülebilir beton üretimi sağlayabilmek adına geri dönüştürülmüş agregaların yeni beton içerisinde kullanımı hakkında da çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada atık tuğlalardan elde edilen geri dönüştürülmüş agreganın geçirimli geopolimer üretiminde kullanımı incelenmiş ve geri dönüştürülmüş agrega içeren uçucu kül esaslı geopolimer betonların özellikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda tuğla agregası, kireçtaşı agrega ile yer değiştirilerek geçirimli geopolimer beton serileri üretilmiş ve bunların birim hacim ağırlık değerleri, basınç ve yarmada çekme dayanımları ve su geçirgenlikleri belirlenerek elde edilen sonuçlar geri dönüştürülmüş agrega içermeyen kontrol serileri ile kıyaslanmıştır. Kür yöntemi olarak etüv, mikrodalga ve su kürleri kullanılarak kür tipinin bu özellikler üzerindeki etkileri incelenmiş, seçilen bir karışıma da lif ilavesi yapılarak lif tipi ve dozajının basınç dayanımı ve aşınma direnci üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, mikrodalga kürünün geçirimli geopolimer beton üretimi için potansiyel taşıdığını, 600 watt güç seviyesinde 5 dakika yapılan kürlemenin makul basınç dayanımı ve yüksek geçirgenlik özelliklerine sahip mikrodalga kürlü geçirimli geopolimer beton üretimine imkân tanıdığını ortaya koymuştur. Geri dönüştürülmüş tuğla agregası kullanımı ile basınç dayanımının olumsuz etkilendiği ancak geçirimlilik özelliklerinde önemli bir değişiklik olmadığı da çalışmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Pervious concrete is a special type of concrete that allows water to infiltrate into the underlying soil layers through interconnected macropores. In recent years, pervious geopolymer concretes have been produced by combining the advantages of geopolymers, which have emerged as alternatives to cement, with the benefits of pervious concrete, and the properties of these concretes have been investigated. Ambient curing and oven curing were frequently used in the production of pervious geopolymer concretes, and studies on alternative curing methods are ongoing. Today, in order to achieve more sustainable concrete production, studies are also being conducted on the use of recycled aggregates in new concrete mixtures. In this study, the use of recycled brick aggregate obtained from waste bricks in the production of pervious geopolymer concrete was examined, and the properties of fly ash-based geopolymer concretes containing recycled aggregate were investigated. In this context, pervious geopolymer concrete series were produced by replacing brick aggregate with limestone aggregate, and unit weight, compressive strength, splitting tensile strength and water permeability were determined and compared with control series that did not contain recycled aggregate. Oven, microwave, and water curing methods were used as the curing types, and the effects of the curing type on these properties were examined. Additionally, fibers were added to a selected mixture to investigate the effects of fiber type and dosage on abrasion resistance and compressive strength. The results revealed that microwave curing holds potential for the production of pervious geopolymer concrete, and that curing performed at a power level of 600 watts for 5 minutes enables the production of microwave-cured pervious geopolymer concrete with reasonable compressive strength and high permeability properties. It was also found that while the use of recycled brick aggregate negatively affected compressive strength, it did not cause significant variation in permeability properties.