Endemik Iris galatica'nın biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Researching endemic Iris galatica's biological aktivies
  1. Tez No: 423882
  2. Yazar: ORHAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kaba navruz (Iris galatica) Türkiye' de, Orta ve Doğu Anadolu'da yayılış gösteren endemik türlerden biridir. I. galatica bitkisi ile ilgili biyoaktif bileşiklerine yönelik çalışmaya rastlanılmamıştır. I. galatica Tokat ve çevresinden toplanarak gölgede kurutulup teşhisleri yapılmıştır. I. galatica bitkisinin farklı kısımlarından hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri elde edilmiştir. Elde edilen özütlerin antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır. Antioksidan aktivitesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel aktivite testleri 9 farklı standart bakteri suşu kullanılarak CLSI'ye göre MİK (minimum inhibisyon konsantrasyonu) yöntemi kullanılmıştır. DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA'sı ve UV kullanılarak çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ortamda bitki kök, çiçek ve yaprak özütlerinde konsantrasyona bağlı antioksidan aktiviteye sahip olduğu saptanmıştır. Kök, çiçek ve yaprak kısımlarından elde edilen özütlerin tümünün DNA'yı, UV ve H2O2'nin DNA üzerine koruyucu etki gösterdikleri saptanmıştır. Endemik I. galatica bitkisinin antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kaba navruz (Iris galatica) is an endemic type deployed in Middle and East Anatolian in Turkey. There couldn't be encountered to any research aimed at bioactive components about I. galatica herb. I. galatica was diagnosed by being collected around Tokat and dried in the shadow. Hexane, dichloromethane, methanol and water extract were gained from different part of I. galatica. Antioxidant, antibacterial and DNA protective activities were studied. For antioxidant activities, Rel Assay Diagnosticskits (TAS, TOS) and DPPH method was used. Antibacterial activity using 9 different standart bacteria strain according to CLSI, MIC method (minimum inhibition concentration) were used. For DNA protective activity, it was studied using pBR322 plazmid DNA and UV. According to the acquired results, It was determined that herbroot, flower and leaf extract in the field have antioxidant activity depending concentration. It was determined that all of extracts acquaired from the parts of root, flower and leaf showed protective effect on DNA, UV and H2O2's DNA. It was revealed that I. galatica has got antioxidant, antibacterial and DNA protective especially active components.