Orta Türkçe ve Metin İncelemeleri Dersi malzeme örneği (Nevādirü 'ş-Şebāb örneği 101.-200. gazeller)
- Tez No: 372260
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA S. KAÇALİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada Ali Şêr-i Nevâyî'nin Nevādirü'ş-Şebāb adlı eserinden seçilen 101.-200. gazeller taranarak dizini ve sözlüğü hazırlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. 1. Giriş: Yapılan çalışmanın gerekliliği ve çalışmada kullanılan yöntemlerin açıklandığı bölümdür. 2. Metin: İncelenen eserin Latin harfli olarak verildiği bölümdür. 3. Dizin: İncelenen eserde yer alan bütün kelime ve kelime gruplarının gösterildiği bölümdür. 4. Sözlük: İncelenen eserde yer alan bütün kelime ve kelime gruplarının anlamlarının verildiği bölümdür. 5. Sonuç ve öneriler: Çalışma sonunda elde edilen verilerin değerlendirildiği bölümdür.
Özet (Çeviri)
In this study, by analyzing 101-200 lyrics selected from the work of Ali Şêr-i Nevâyî's Nevādirü'ş-Şebāb, the index and dictionary has been prepared. The study consists of five parts: 1. Introduction: Part where the necessity of the study conducted and methodology used in the study are explained. 2. Text: Part where the analyzed work is presented in Latin transcription. 3. İndex: Part where consist alphabetic list of the whole words and phrases from the analyzed work. 4. Dictionary: Part where given meaning of the whole words and phrases from the analyzed work. 5. Conclusion and Recommendations: Part where the data obtained as a result of the study is discussed.