Vatandaşlık bilgisi konularının öğretiminde okul dışı sahaların etkili kullanımı (Ordu ili örneği)
The effective usage of the fields that are out of school at teaching the subjects of citizenship basic knowledge ( The sample of Ordu city)
  1. Tez No: 372391
  2. Yazar: GÜL ŞENSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin vatandaşlık bilgisi konularını okul sınırları dışında toplumsal çevre içinde işleyip işlemediğini araştırmaktır. Ayrıca öğretmenlerin tutumlarının cinsiyet, kıdem, çalışma bölgesi, mezuniyet alanı gibi bağımsız değişkenlerle ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmada“tarama”modeli benimsenerek mevcut durum ortaya konulmuştur. Araştırma 2012-2013 yılları arasında Ordu ilinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri arasından örneklem seçilerek yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak öğretmen görüşme formu başlığı altında hazırlanan anket uygulanmıştır. Verilerin istatistik analizinde SPSS 17.0 programı, ki-kare bağımsızlık testi, frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin vatandaşlık bilgisi konularını öğretirken okul dışı sahaları etkili kullanmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin cinsiyeti, kıdemi, çalışma bölgesi ve mezuniyet alanları gibi değişkenler okul dışı sahaları etkili kullanmada, öğretmenlerin görüşleri üzerinde anlamlı bir fark yaratmamıştır. Okul dışı sahaları öğretime katmayan öğretmenler bunun nedenlerini yakın çevrelerinde uygun mekanların olmaması, ders saatinin yetersiz oluşu, ekonomik yetersizlikler, ulaşım sıkıntısı, sorumluluk almak istememeleri, resmi makamlardan izin alamamaları ve bu gibi eylemlerin faydalı olmadığı şeklinde belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to inveestigate whether social sciences' teachers discuss the subjects of citizenship in social environment out of school borders. Also, the correlations of teachers' attitudes with independent variables are tried to be put forward. The current situation in the investigation was put forward by adopting scanning model. The investigation was carried out by being chosen a sample among social sciences' teachers who worked in Ordu during 2012 and 2013. The guestionnaine prepared under the headline of teacher's consultation form as an appliance of collecting the data of the investigation. SPSS 17.0 software, Ki-Kare independence test, freguency and percentage were used in the data's statistical analysis. The degree of expressiveness in the investigations was addressed as 0,05. According to the results of the investigations; it was the rasult that the teachers didn't use the areas out of school while they were teaching the subjects of citizenship. Teachers' gender, seniority, work place and graduate departments didn't create a difference on their opinions of using the areas out of school. The teachers who hadn't incorparated the areas out of school to the teaching were come up with the reassons that were non-existence of appropriate locations around them, inefficiency of class periods, inadeguacy of economical situation, transportation trauble, unwillingness of responsibility, not getting permission from public enterprises and their thoughts that these kinds of activities were useless.