Oyuncu-rol ilişkisi bağlamında Brecht Tiyatrosu
Actor-role relationships in the context of Brecht's Theatre
  1. Tez No: 372403
  2. Yazar: ERCÜMENT ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modern Tiyatro ve oyunculuk yöntemleri, yeniyi arayış çabalarıyla birlikte hem sahneleme anlayışında hem de role yaklaşım biçiminde beraber hareket etmişlerdir. Bu çabanın bilimsel bir sonucu olarak Stanislavski ilk önemli atılımı yaptıysa da Bertolt Brecht, role yaklaşımın iki bin yılı aşkın düzlemini kırmış ve önemli bir değişimi gerçekleştirmiştir. Bu değişimde ona öncülük eden“Avant-garde”akımlar ve Erwin Piscator' un“Politik Tiyatro”sunun dışında Doğu geleneğinin de payı göz ardı edilemez. Bu bilgiler ışığında sunacağımız Epik Tiyatro' nun oyunculuğa yaptığı katkı ve oyuncunun bu bağlamda rolüne olan yaklaşımı kronolojik bir sırayla analiz edilmiştir. Antik Yunan Tiyatrosu ile başlayan oyun yazarlığı ve tiyatronun Aristoteles tarafından belirlenen biçim ve içerik kurallarının oyunculuğa yaklaşımı bir orijin olarak belirlenmiştir. Bu noktadan başlayarak, sahne-oyuncu-seyirci ilişkisinin de geçirdiği evreler ele alınmıştır. Amaç, oyuncunun dramatik tiyatro anlayışı ile geldiği noktanın belirlenmesinden sonra Bertolt Brecht' in Epik Tiyatrosu' nun oyuncu-rol ilişkisi bağlamında ele alınması olmuştur. Bu noktaya kadar elde edilen veriler Brecht' in kuramsal yaklaşımıyla analiz edilip sunulmuştur. Akabinde prova notları ve Brecht' in reji yaklaşımlarıyla desteklenip, oyuncu-rol ilişkisi anlatılmıştır. Bu akış içinde Bertolt Brecht' in yaklaşımı bütünden kopmamayı gerektirdiğinden, karşılaştırmalı bir yaklaşım öncelikli olarak tercih edilmiştir. Bugün hala Bertolt Brecht' in getirdiği yaklaşımı izlemeye ve geliştirmeye çalışan tiyatro topluluklarının olduğu dikkate alınırsa, bu çalışmada elde edilecek sonucun sadece oyuncu-rol ilişkisine değil epik tiyatro düşüncesine de eğilerek yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Modern methods of theatre and acting with their endeavour for the search of new have been proceeded together both in the sense of presentation and approach to the role. Even though Stanislavski has taken a quantum leap, Bertolt Brecht has altered the approach to the role playing which is standing still over two thousand years, and realized the main transition. In this transition the share of oriental tradition together with pioneering“Avant-garde”trends and Erwin Piscator' s“Political Theatre”wouldn't be denied. In the light of this information our presentation about contribution of Epic Theatre to the role playing and approach to the role will be analyzed in chronological line. Play writing which begins with Ancient Greek Theatre and principles about the form and the content of the theatre as described by Aristoteles identified as origin. Beginning from this point phases of interconnection between theatre stage, player and the audience will be analyzed. The purpose is to evaluate role and actor relation in Bertolt Brecht's Epic Theatre after assessing the position of actor in dramatical theatre conception. Inputs that is derived from this assessment will be analyzed by using Brecht's theoretical approach. Subsequently, role and actor relation will be narrated by the support of rehearsal notes and Brecht's stage management approach. In this inflow a comparative deliberation preferred without coming away from the integrity as Bertolt Brecht's approach considers it necessary. Taken into consideration that even today there are ensemble of theatres following and striving to improve Bertolt Brecht's approach it is unavoidable that the outcome of this work need to be major on not only the role and actor relation but also Epic Theatre notion.