Türkiye'de sosyal medya influencerlarının sinemaya olan etkisi
The effect of social media influencers on cinema in Turkey
- Tez No: 697064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Web 2.0 teknolojileriyle birlikte hayatımızın merkezinde yerini alan sosyal medya platfomlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Kullanıcıların her birine içerik üreticisi olabilme avantajı sağlayan sosyal medya platformları etkileşimli bir iletişim modelini de beraberinde getirmektedir. Bireyler, sosyal medya platformlarında içerik üretebildikleri gibi, duygu, düşünce ve fikirlerini de zaman ve mekan fark etmeksizin yeni iletişim ortamları aracılığı ile dile getirebilmektedir. Sosyal medyada belirli sayıda takipçisi bulunan ve takipçileri üzerinde etkileyici rol oynayan kişiler“influencer”olarak adlandırılmaktadır. Video içeriği üretimine olanak sağlayan YouTube'da çeşitli kategorilerde video içeriği üreten YouTuber'lar, günümüzün kanaat önderleri konumundadır. Sinemanın sosyal medya ile ilişkisi, geleneksel medya ve yeni medyada tanıtım ve pazarlama bağlamında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Film üreticileri, vizyona girecek filmlerin tanıtımlarını gazete, radyo ve televizyondan yapabildiği gibi, günümüzde sosyal medya platformları üzerinden neredeyse tek bir tuşla milyonlarca kullanıcıya ulaşabilmeleri söz konusudur. Netflix, Blu Tv, Puhu Tv gibi dijital platformların varlığı da film dağıtımı konusunda, film üreticilerine büyük avantaj sağlamaktadır. Yeni medya iletişim ortamları vasıtası ile film tanıtımının ve pazarlanmasının sağlanması YouTube'da milyonlarca takipçiye ulaşan influencerların, sinema sektörüne atılmasıyla yeni bir boyut kazanmaktadır. Film üretimine yapımcı, oyuncu ya da senarist olarak dahil olan YouTuber'ların filmlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum sinema sektörüne,“influencer filmleri”kavramını kazandırmaktadır. Bu çalışma nitel bir araştırma olup, birinci bölümde sosyal medya kavramı ve araçları, sosyal medyada influencer kavramı detaylıca incelenmiş, ikinci bölümde türlerine ayrılan medya basılı medya, işitsel medya, görsel medya ve yeni medya bağlamında medyanın sinema ile olan etkileşimi detaylıca irdelenmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümde ise, Türkiye'de sosyal medya influencerlarının ürettiği filmler denildiğinde akla ilk gelen kişilerden olan, YouTube'da milyonlarca takipçisi bulunan Enes Batur'un filmleri“Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?, Enes Batur Gerçek Kahraman”, Kafalar YouTube kanalının aynı isimli filmi“Kafalar Karışık”, profesyonel bir oyuncu olan ve aynı zamanda sosyal medya fenomeni olan Aslı İnandık'ın filmi“Aslı Gibidir”ve“Oha Diyorum”YouTube kanalının aynı isimli filmi“Oha Diyorum”filmlerinin senaryosu, sinematografisi, afişi ve filmlerin izlenme sayıları içerik analizi yöntemiyle derinlemesine analiz edilmiştir. Elde edilen verilere dair analizler çalışmanın sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
A new one is added to the already extensive list of social media platforms that took a central place in our lives with the Web 2.0 technologies. Providing each user with the advantage of becoming a content creator, social media platforms brin an interactive communication model with themselves. While they can create new content, individuals can express their feelings, ideas and thoughts regardless of time and place, thanks to the new communication mediums. People with a specific number of followers on social media and those who have an influencing effect on them are called“influencers”. YouTubers who produce video content in various categories on YouTube, which enables video content production, are today's opinion leaders. The relationship between cinema and social media is manifested within the context of marketing and advertisement in traditional media and new media. While film producers can advertise their new films on newspapers, radio and television, today, thanks to the presence of social media platforms, they are able to reach millions of users with the push of just one button. The presence of digital platforms such as Netflix, Blu Tv and Puhu Tv also provide great advantages for film producers in terms of film distribution. The possibility of advertising and distributing a film with the new media communication mediums gain a whole new aspect with influencers who can reach millions of followers on YouTube are now entering to the cinema industry. The number of movies made by YouTubers who include themselves as producer, actor or playwright are increasing on a daily basis. This situation brings the term of“influencer films”to the cinema industry. This is a qualitative study and in the first chapter, the concepts of social media and influencers are studied in detail. In the second chapter, the interaction between media and cinema is studied extensively in the contexts of printed media, auditual media, visual media and new media. In the third chapter, the screenplay, cinematography, poster and the number of times the films are watched are studied extensively for films of“Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?, Enes Batur Gerçek Kahraman”, made by Enes Batur, who has millions of followers on YouTube,“Kafalar Karışık”, made by the YouTube channel Kafalar,“Aslı Gibidir”, made by Aslı İnandık, a professional actress an a social media influencer, as well as“Oha Diyorum”, made by the YouTube channel with the same name, Oha Diyorum. The analysis of the data collected can be found at the results page of the study.