Anadolu rock'da protest ve milliyetçi söylem: Cem Karaca örnek olayı
Protest and nationalist discourse in the Anatolian rock: Cem Karaca case study
  1. Tez No: 372421
  2. Yazar: FATMA NİL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin genel amacı müzikte protest ve milliyetçi söylemi tanımlayarak, Anadolu Rock türü içerisinde bu söylemin varlığını araştırmak, özelde ise Karaca'nın müziğini içerik ve amaçları açısından, protest ve milliyetçi söylem çerçevesinde irdelemektir. Çalışmanın verileri detaylı literatür taraması ile toplanmıştır. Müzikal analizler şarkıların tek tek dinlenilmesi ve şarkı sözlerinin 'Protest' ve 'Milliyetçi Söylem' tanımları çerçevesinde incelenmesi sonucunda yapılmıştır. Giysi kodları ve sahnede kullanılan mizansenler birer veri olarak bu söylemsel içeriğe dahil edilmiştir. Ayrıca şarkıların içerikleri, yayınlandıkları tarihlerde Türkiye' deki sosyal ve politik olaylar göz önünde bulundurularak tartışılmıştır. Çalışmanın analizleri ve yorumları oluşturulan grafiklerin, tabloların, toplanan diğer verilerin karşılaştırılması yöntemi ile yapılmıştır. Karaca'nın şarkılarındaki içerik protest ve milliyetçi söylem ekseninde incelendiğinde, her iki söylemsel içeriğe sahip şarkıların varlığı saptanmıştır. Bu konudaki veriler sayısal olarak birbiriyle kıyaslandığında, protest söylemin ağırlıkta olduğu belirlenmiştir. Cem Karaca'nın müzik yaşamının her döneminde, çeşitli yoğunluklarda da olsa, tutarlı bir şekilde bu iki söylemi de devam ettirdiği görülmüştür. Ayrıca şarkıların içeriğindeki temaların, yazıldığı dönemlerdeki toplumsal ve politik olaylarla karşılaştırılması sonucunda, ilgili dönemlerdeki sosyal ve politik gelişmelerin Karaca'nın müziğine yansıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to identify protest and nationalist discourse, and investigate the existence of this discourse type within Anotolian Rock music. Particularlly, the purpose of this thesis to study Karaca's music with its content and goals from“Protest and Nationalist Discourse”perspective. The data was collected in detail for the literature review. Musical analysis consisted of listening each song one by one and investigating the lyrics of the songs in terms of protest and/or nationalist discourse perspective. Moreover, the codes of the singer's costumes and misenscene were considered to be an aspect of the discourse content and were included in the data set. In addition to this, content of the songs were analysed in relation to the social and political events occuring by the time of publication date of the songs. The data analysis of the study were completed by constantly comparing the created graphs, tables, and other data and comments were derived from these analysis. The findings of this study indicated that Karaca's songs contain both type of discourse. Protest discourse was predominated the nationalist discourse when both of the discourse were quantitatively compared. Every stage of Cem Karaca's music career both protest and nationalist discourse were consistently appeared but different with this intensity on one or the other. The themes in the content of his songs compared to the historical events of the time; it was found that Karaca's music reflected the social and political developments.