Predictability of cognitive performance based on functional neuroimaging via FNIRS
IYKAS fonksiyonel nörogörüntüleme teknigi kullanılarak bilissel performansın öngörülebilirligi
- Tez No: 372535
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY, PROF. DR. ATA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüze kadar nöropsikolojide birçok ödev, bireylerin bilissel yetenegini ve/veya esnekligini belirlemek için kullanılmıstır. Bu ödevlerdeki amaç bireylerin psikolojik durumları hakkında herhangi bir önbilgiye sahip olmak ya da kisinin hastalık seviyesini ifade etmektir. Bu çalısma, Londra Kulesi Testi (LKT) ve renk-kelime eslestirme Stroop testlerinin kendi aralarındaki ve kendi içindeki davranıssal performanslar ve nöronal aktivasyonlar arasındaki ilintiyi sunar. Bu iki test, karar verme, planlama ve dikkat üzerindeki bilissel esnekligi elde etmeyi amaçlar. Äslevsel Yakın kızılaltı Spektroskopi(iYKAS), nörogörüntüleme aracı olarak kullanılmıstır. iYKAS sonuçları, her iki ödevde de aktivasyonların yogunluklu olarak hem sag hem de sol prefrontal korteksin yanal yüzeylerinde görüldügünü söylemektedir. Bu sonuçlar ile, Londra kulesi görevindeki toplam planlama süresi ve Stroop görevinin girisim etkisinin tepki süreleri gibi davranıssal sonuçların birbirleriyle ilintileri karsılastırılmıstır. Uyumsuz-nötr girisiminden elde edilen verilerden, sag üst yanal prefrontal korteks aktivasyonunun, aynı girisimin tepki süreleri arasında positif vir korelasyon izledigi görülmüstür. Bunların yanı sıra, 7-hamleli LKT görevinin sırasında olusan sag ve sol yanal prefrontal korteks aktivasyonu ile görevi tamamlama süresi arasında negatif bir ilinti oldugu gözlenmistir. Son olarak, stroop testinde uyumsuz-nötr girisiminden elde ettigimiz frontal aktivasyonu negatif olan deneklerin LKT esnasındaki prefrontal korteks aktivasyonlarının göreceli daha poizitif, yine aynı bölge için stroop test esnasındaki frontal aktivasyonu pozitif olan deneklerin, LKT esnasındaki sag ve sol yanal prefrontal korteks aktivasyonlarının görece daha negatif oldugunu ve yaptıgımız analizlere göre bu aktivasyonların Stroop test ve LKTden elde edilen performans kriterleriyle eslestigini gösterdik.
Özet (Çeviri)
In neuropsychology many tasks have been used to determine the cognitive ability and/or flexibility of individuals to have any prior knowledge about the psychological condition or to state the level of neuropshcological disease of a person. This study presents the relations between behavioral performances and neuronal activation within and between two cognitive tasks; Tower of London (TOL) and color-word matching Stroop test which are utilize to obtain cognitive flexibility on decision making, attention and planning. Functional Near Infrared Spectroscopy method is used as functional neuroimaging tool. fNIRS results revealed that activations for both tasks mainly located in both left and right lateral side of prefrontal cortex. Behavioral outcomes such as reaction times of interference effect of stroop task and total planning time of TOL tasks were compared with neuroimaging findings. Right superior lateral prefrontal cortex (RSLPFC) activity during incongruent-neutral interferance showed positive correlation with difference of mean response times for correct answered incongruent and congruent trials. In addition we also observed negative corelation with activation of 7-move TOL task and reaction time in left and right lateral prefrontal cortex. At last, it has been presented that subjects have negative brain response(NBR) which is related with good performance (according to results of correlation analysis) during stroop task showed relatively positive brain response (PBR) during TOL task which indicates also good performance, whereas, lateral activation during TOL task is reduced for subjects have PBR in stroop task which can be stated as bad performance