Aydın ilinde yaş sebze meyve toptancı hallerinin incelenmesi
Investigation of fresh vegetable and fruit wholesale markets in Aydın
- Tez No: 372547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENAN TUNALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Aydın ilindeki toptancı hallerinde faaliyet gösteren komisyoncuların yeni hal yasası (5957 sayılı kanun) hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Araştırmada Aydın ilinde mevcut 11 toptancı halde faaliyet gösteren toplam 118 komisyoncu ve hal yöneticileri ile görüşülmüştür. Komisyoncuların yeni hal yasası hakkındaki görüşlerini belirlemek için 40 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Ankette yer alan ilk 27 soruda komisyoncuların kişisel özelliklerini, pazarlama yöntemlerini ve dükkân özelliklerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Diğer 13 soruyla da komisyoncuların yeni hal yasasına ilişkin görüş ve düşünceleri analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows paket programında basit tanımlayıcı istatistiklerden frekans (yüzde) analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, toptancı hallerinde faaliyet gösteren komisyoncuların genellikle orta yaş grubunda bulundukları, geçmiş yıllarda da komisyonculuk veya pazarcılık yaptıkları, mesleki deneyimlerinin genellikle 1-10 ile 11-20 yıl arasında değiştiği belirlenmiştir. Komisyoncuların faaliyet gösterdikleri dükkânların genellikle küçük boyutlarda oldukları ve çeşitli teknik malzemelerinin ve depolama sistemlerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bazı komisyoncuların dükkânlarının sadece yılın belirli dönemlerinde faaliyet gösterdikleri, temin edilen ürünlerin başta çevre iller olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden tedarik edildiği anlaşılmıştır. Toptancı hallerindeki komisyoncuların aldıkları ürünlerin büyük bir bölümünü semt pazarlarına sattıkları, satılan ürünlerin fiyatlarını belirleyen en önemli unsurun rekabet olduğu ve toptancı halleri dışındaki kaçak satışların genellikle denetimsizlikten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Komisyoncuların çoğunluğunun yeni hal yasasından haberdar oldukları, komisyoncu görüşlerinin yeni hal yasasına ilişkin görüşlerinin kısmen olumlu veya belirsiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine opinions of brokers, are active at dealer hall in Aydın city, regarding new hall law. Totally 118 brokers and hall managers, are active at 11 wholesaler halls in Aydın city, were interviewed. Questionnaire, comprised of 40 questions, was used to determine brokers' opinions regarding the new hall law. First 27 questions purposes to determine participants' personal aspects, marketing methods and shop aspects. Participants' opinions and idea regarding the new hall law were analyzed via other 13 questions. Frequency (percent) analysis from simple descriptive statistics in SPSS 15.0 for Windows Package Program was used in analysis of data obtained. In result of study, it was determined that brokers, are active in wholesaler halls, are middle age generally, they were brokers or sellers, their vocational experience are 1-10 years and 11-20 years generally. It was established that brokers' shop are small dimension generally and technical materials and storage system are deficiency. It was found some brokers are active certain period of year, obtained produces are provided from varied region of country especially neighborhood cities. It was established that brokers at wholesalers sell their produces local bazaar, the most important factor determining price of sold produces is rivalry and fugitive sales out of wholesalers are originated from unrestraint. It was found that majority of brokers aware of new hall law, brokers' opinions regarding new hall law are positive partially or uncertain.