Bazı biryofit türlerinde spor çimlenmesi ve erken gelişim evrelerinin in vitro koşullarda araştırılması
Investigation of early development stages and spore germination in some bryophyte species under in vitro conditions
  1. Tez No: 372551
  2. Yazar: MÜNİRE NİHAN BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada karayosunu türlerinden Grimmia dissimulata E. Maier, Dicranella varia (Hedw.) Schimp., Syntrichia ruralis (Hedw.) F. Weber & D. Mohr, Syntrichia laevipila Brid., Syntrichia princeps (De Not.) Mitt., 'in in vitro spor çimlenmesi ve erken gelişim evreleri araştırılmıştır. Grimmia dissimulata türünde çimlenme %1.5 (w/v) sukroz içeren distile su (DS) ortamında ve sukroz içermeyen ½ Murasige ve Skoog (MS) ortamında elde edilmiştir. Çimlenme yüzdeleri sırası ile % 94 ve % 51'dir. Dicnella varia türünde çimlenme %1.5 (w/v) sukroz içeren ve içermeyen agar ile katılaştırılmış distile su ortamında ve sukroz içermeyen ½ MS ortamında elde edilmiştir. Çimlenme yüzdeleri sırası % 50 % 48 ve % 56 dır. Syntrichia ruralis, Syntrichia laevipila ve Syntrichia princeps türlerinde ise yalnızca %1.5 (w/v) sukroz içeren DS ortamında çimlenme gözlenmiştir. Çimlenme yüzdeleri sırası ile % 34, % 54 ve % 43'tür. Denenen tüm türlerde çimlenme ekzosporik tiptedir ve 2 farklı protonemal gelişim (sporeling tip) gözlenmiştir. Grimmia dissimulata, Dicranella varia ve Syntrichia laevipila türlerinde sporeling tipi Bryum tip, Syntrichia ruralis ve Syntrichia princeps türlerinde ise Encalypta tiptir. Grimmia dissimulata, Syntrichia ruralis, Syntrichia laevipila, Syntrichia princeps' te yaklaşık üç ay sonra gelişim protonemal evrede ile sınırlı kalmıştır. Dicranella varia' da ise protonemal kültürler gametofor tomurcuğu oluşturmuş ve ileri evrede sağlıklı gametofitler üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro spor germination and early developmental stages of Grimmia dissimulata E. Maier, Dicranella varia (Hedw.) Schimp., Syntrichia ruralis (Hedw.) F. Weber & D. Mohr, Syntrichia laevipila Brid. and Syntrichia princeps (De Not.) Mitt. have been investigated. Germination was held on distilled water (DW) containing 1.5% sucrose and ½ Murashige and Skoog (MS) medium without sucrose. Germination percentages were 94% and 51% respectively. Dicranella varia gave germination in DW media with or without 1.5% sucrose and ½ MS medium. Germination rates were 50%, 48% and 56%. Germination in Syntrichia ruralis, Syntrichia laevipila and Syntrichia princeps was only observed in DW medium containing 1.5% sucrose. Germination rates were 34%, 54% and 43%. In all species examined, the germination was in exosporic type and two different sporeling pattern has been observed. In Grimmia dissimulata, Dicranella varia and Syntrichia laevipila sporeling type is Bryum type. In Syntrichia ruralis and Syntrichia princeps sporeling type is Encalypta type. Grimmia dissimulata, Syntrichia ruralis, Syntrichia laevipila and Syntrichia princeps post protonemal development could not be observed after three months. In Dicranella varia protonemata produced gametophore buds and then healty gametophytes.