Polyphylla fullo (Coleoptera: Scarabaeidae) ve Curculıo elephas (Coleoptera: Curculıonidae) larvaları ile mücadelede entomopatojen nematod ve fungusların etkinliğinin araştırılması
The efficacy of entomopathogenic nematode and fungi in controlling of Polyphylla fullo (Coleoptera: Scarabaeidae) and Curculio elephas (Coleoptera: Curculionidae) larvae
- Tez No: 372580
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu çalışma kapsamında daha önce Entomopatojen nematod denemelerinde dirençli olduğu tespit edilen kestane meyve iç kurdu, Curculio elephas ve Haziran böceği, Polyphylla fullo larvalarına karşı Entomopatojen nematod, entomopatojen fungus ve bunların kombinasyonlarının etkinliği test edilmiştir. Curculio elephas larvaları ile yapılan çalışmalar kavanoz ve saksı denemeleri şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada entomopatojen nematod Heterorhabditis bacteriophora, entomopatojen fungus olarakta Metarhizium anisoplia 4556 ve V275 suşları kullanılmıştır. Hem kavanoz hem de saksı denemeleri sonucunda M. anisoplia suşlarının C. elephas larvalarına karşı oldukça patojen oldukları belirlenmiştir. Her iki izolat da tek başına kullanıldığında %90'ın üzerinde larval ölüm meydana getirmiştir. Nematod-fungus kombinasyon uygulamalarıyla oluşan etkileşim ise aditif olarak belirlenmiştir. Polyphylla fullo larvarı ile yapılan çalışma sonucunda ise Beauveria brogniartii türüne ait entomopatojen fungusların özellikle 1.dönem larvalara karşı son derece etkili olduğu, tek başlarına kullanıldıklarında %90, nematodlarla kombine edildiklerinde ise %100 ölüm meydana getirdikleri tespit edilmiştir. Polyphylla fullo larvalarına karşı kombinasyon uygulamalarında görülen bu etkileşimin aditif olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak gelecekte yapılacak biyolojik mücadele uygulamalarında C. elephas larvalarına karşı kestanelilerdeki gömü yerinde entomopatojen fungus M. anisoplia 4556 veya V275 suşlarının, P. fullo larvalarına karşı ise özellikle 1.dönem larvaların hedef alınarak entomopatojen fungus B. brogniartii'nin kullanılmasının doğru olacağını belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The efficacy of entmopathogenic nematodes and entomopathogenic fungi alone and their combinations were evaluated against chestnut fruit pest Curculio elephas and white grub Polyphylla fullo larvae which are known to be resistant to nematode infection. Experiments were conducted in two different experiemental arenas, plastic containers and flower pots for C. elephas. Entomopathogenic nematode Heterorhabditis bacteriophora and two isolates of entomopathogenic fungi Metarhizium anisoplia (4556 and V275) were used. The results showed that the both isolates of M. anisoplia were highly virulent against C. elephas larvae at plastic container and pot experiments with more than 90% mortality. There was an additif interaction at fungi and nematode combine application. Entomopathogenic fungus Beauveria brogniartii showed a very high pathogenicity against 1.instar P. fullo larvae with 90% mortality. The combine application of B. brogniartii and H. bacteriophora presented 100% mortality against first stage of P. fullo and the interaction between nematode and fungi was additif. As conclusion, M. anisoplia isolates 4556 or V275 for C. elephas in gomu places in chestnut field and B. brogniartii against first instar P. fullo larvae are recommended to use in biological control studies.