Alaşehir ve Sarıgöl (Manisa) bağ alanlarında bulunan Polyphylla fullo (Linnaeus) (Coleoptera:Scarabaeidae:Melolonthinae) türünün mevsimsel aktivitesi üzerine araştırmalar
Studies on the seasonal activities of Polyphylla fullo (Linnaeus) in vineyards of alaşehir and Sarigol (Manisa) districts
  1. Tez No: 494737
  2. Yazar: ÖMER FARUK ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Polyphylla fullo (Linnaeus, 1758), bağ alanlarının çok önemli zararlılarından biridir. Bu türün larvası asmanın kökleri ile beslenir ve genellikle toprağın derinliklerinde yaşar. Bu nedenle, bu zararlıyı kontrol etmek çok zordur. Türün erginleri ise çam ağacının yeşil kısımları ile beslenmektedir. Bu çalışmada, 16 Nisan- 24 Temmuz 2016 tarihleri arasında, Manisa ilindeki, Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde bulunan iki bağ alanında P. fullo türünün erginlerinin mevsimsel aktivitesi araştırılmıştır. Örnekler ışık tuzağı kullanılarak toplanmıştır. Tuzaklar haftada bir kontrol edilmiştir. Çalışma sonunda, 792 örnek değerlendirilmiştir. Bu örneklerden 199 tanesi Alaşehir'de kurulan ışık tuzaklarına, 593 tanesi ise Sarıgöl'deki tuzaklara düşmüştür. Her iki tuzak lokalitelerinde küçük farklılıklar olmasına rağmen, genel olarak bu türe ait örnek sayıları Haziran ayı itibari ile artmış, Haziran ayının ortası ve Temmuz ayının başında en yüksek seviyeye ulaşmış ve bu tarihten sonra düşmeye başlamıştır. Temmuz ayının ikinci yarısından sonra ise hiç örnek toplanamamıştır. Bunlara ek olarak bu türün hem erkek ve hem de dişisinin morfolojik özellikleri tanımlanarak resimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyphylla fullo (Linnaeus, 1758) is one of the most important pests of vineyard. Larvae of this species feed on roots of vineyard. Ingenerally, the larvae is found under the soil. For that reason, control of this pest is very difficult . The adults mostly feed on pines foliage. In this study, the seasonal activity of the adult beetles of P. fullo was studied between 16 April-24 July in 2016 in two vineyard locations situated in Alaşehir and Sarıgöl districts, Manisa province of Turkey. The specimens have been collected using light traps. The traps were checked at one week intervals. At the end of the study, 792 specimens of P. fullo were evaluated. Total 199 and 593 specimens were collected from the localities in Alaşehir and Sarıgöl respectively. Despite the small differences between trapping localities, generally their number start to increase from June, reaches a high level in mid-June and early July, and decreases fromthis time. It was never collected after second half ofJuly. In addition, the morphological features of the species both male and female are decribed and illusturated.