Erzincan havzası 3-D hız yapısının yerel deprem tomografisi ile belirlenmesi
Determination of 3-D velocity structure of the Erzincan basin by local earthquake tomography
  1. Tez No: 126640
  2. Yazar: BÜLENT KAYPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ERZİNCAN HAVZASI 3-D HIZ YAPISININ YEREL DEPREM TOMOGRAFİSİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET Türkiye'nin en aktif ve en uzun fay sistemi olan Kuzey Anadolu Fay (KAF) kuşağı üzerinde yer alan Erzincan havzası ve dolayı, jeolojik, tektonik ve morfolojik özellikleri bakımından hayli karmaşık bir yapı sergilemektedir. Tarihsel dönem boyunca çeşitli büyüklükte birçok depremin meydana geldiği bölge, sismolojik olarak çok etkin bir özelliğe sahiptir. Böylesine aktif bir bölge için yapılacak sismotektonik yorumların doğruluğu, ancak bölgenin doğru sismolojik özelliklerinin bilinmesi ile mümkündür. Bu tez kapsamında, 13 Mart 1992 Erzincan depremi artsarsıntılan kullanılarak, Erzincan havzası ve dolayına ait üst kabuk sismik hız yapısının, üç-boyutlu (3-D) yerel deprem tomografisi ile belirlenmesi ve elde edilen sonuçların bölgenin ana yapısal unsurları ile birlikte yorumlanmaya çalışılması amaçlanmıştır. Yerel deprem tomografisi (LET), deprem etkinliği fazla olan bir bölgede, uygun bir istasyon ağı ile kaydedilen depremlerin fazlarına ait seyahat zamanlarını kullanarak, bölgenin hız veya soğurulma parametrelerinin 2-D ya da 3-D olarak görüntülenmesi işlemidir. Tomografik sonuçların elde edilmesine kadar belirli evrelerden oluşan çalışmanın ilk aşamasında, veri derlenmesi ve düzenlenmesi yer almaktadır. Sonraki aşama ise artsarsıntı yerlerinin basit bir hız modeli ile konumlandırıllmasıdır. Yüksek kalitedeki veri seçiminin ardından, 1-D ters çözüm yöntemlerinin uygulanarak, düşey yönde 1-D hız yapısının bulunması, çalışmanın üçüncü evresinde yer almaktadır. Bölgenin 1-D ters çözüm sonucu bulunan hız yapısının, başlangıç modeli olarak alınmasıyla, 3-D tomografik ters çözüm yöntemlerinin uygulanması ise son evreyi oluşturmaktadır. Daha sonra ise hem 1-D ve hem de 3-D tomografik ters çözüm yöntemleriyle bulunan sonuçlara, çözüm gücünü araştırmak amacı ile bazı çözümlülük analizleri uygulanmıştır. 13 Mart 1992 Erzincan depremi (Ms=6.9) sonrası, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü, Fransa Strasburg Yer Fiziği Enstitüsü (IPGS), Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi (DAD), Frankfurt Üniversitesi (FÜ), Paris Yer Fiziği Enstitüsü (IPGP) ve TÜBİTAK gibi araştırma kuruluşları, bölgeye yerleştirdikleri istasyonlar ile çok sayıda artsarsıntı kaydı almışlardır. Bu çalışma kapsamında İTÜ-IPGS, DAD-FÜ ve IPGP gruplarının kaydettikleri veriler kullanılmıştır. Toplam 58 istasyondan 21 tanesi üç bileşenli, geri kalanı ise tek bileşenli sismometrelerden oluşmaktadır. Tek bileşenli istasyonlar, doğal frekansı fs=l Hz olan MARK yapımı L4C sismometrelere sahipken, üç bileşenli istasyonlar doğal frekansı fs = 0.5, 1 ve 2 Hz olan üç farklı MARK yapımı L22 sismometreden oluşmuştur. Ayrıca kayıtçı özelliklerine göre de xixfarklılıklar gösteren istasyonlarda MLR (DAD-FÜ), Telemetrik (İTÜ-IPGS), GEOSTRAS (İTÜ-IPGS), MEQ (İTÜ-IPGS), LENNARTZ (IPGP) ve REFTEK (IPGP) gibi kayıtçılar kullanılmıştır. Farklı çalışma gruplarının elde ettiği verilerin birleştirilmesiyle, 1561 adet artsarsmtı kaydından oluşan yeni bir veri seti oluşturulmuş ve bu veri setinden toplam 22291 P- ve 10192 S- fazı okuması yapılmıştır. Bölgeye ait basit bir hız yapısı kullanılarak, HYP2000 isimli yazılım programı ile tüm artsarsıntılann yer bulma işlemi yapılmıştır. Bu işlem sonunda 1548 adet deprem yaklaşık olarak konumlandırılmış ve bunlara ait toplam 22250 P- ve 10184 S- fazı varış zamanlan elde edilmiştir. Yer bulma işleminden sonra, çalışma bölgesinin 1-D hız yapışım belirlemek amacıyla yapılacak olan ters çözüm için gerekli olan veri seçimi yapılmıştır. Daha doğru sonuçlar elde edebilmek amacıyla yapılan bu veri seçiminde, öncelikle azimutal boşluklan (GAP) < 180° ve gözlem sayılan P > 10 (V? için), S> 5 (VP&Vs için) olan kaliteli sayılabilecek artsarsmtılar seçilmiştir. Bölgeye ait 1-D hız yapısının elde edilmesinde ve ayrıca odaksal parametreler ile istasyon düzeltmelerinin hesaplanmasında, eş zamanlı ve yinelemeli ters çözüm yapan VELE5T adlı yazılım programı kullanılmıştır. 1-D ters çözüm iki aşamada uygulanmıştır. Önce P- dalga hızı, daha sonra ise P- ve S- dalga hızlan birlikte hesaplanmıştır. 1-D P- dalga hızı ters çözümü için, veri seçimi sonucu 979 artsarsıntı seçilmiş ve bunlara ait toplam 17128 P- ve 8428 S- fazı elde edilmiştir. Yeterli kalitedeki bu artsarsıntılann zaman-uzaklık eğrilerinden bölgeye ait ortalama P- dalga hızı 6.4 km/sn S- dalga hızı ise 3.5 km/sn olarak bulunmuştur. Wadati diagramından elde edilen Vp/Vs oranı ise 1.81 olarak bulunmuştur. 1-D P- dalga hızının hesaplanması için, öncelikle bir başlangıç hız modeline ihtiyaç duyulmuştur. Bu model, birbirinden farklı üç hız modelinin VELEST programı ile bir dizi yinelemeli ters çözümü sonucu bulunmuştur. Üç modelin sonuçlan arasından uygun bir model seçilerek, başlangıç hız modeli oluşturulmuştur. Tüm modeller, bölgenin kabuk yapısı dikkate alınarak 0-35 km arasında hazırlanmış, ancak arsarsmtı dağılımından dolayı, sadece 20 km'ye kadar çözüm mümkün olmuştur. Seçilmiş veri seti, başlangıç hız modeli ve istasyon düzeltmeleri ile birlikte 9 yinelemeli 5 işlem adımından oluşan ters çözüm işlemleri uygulanmıştır. Her bir işlem adımında hesaplanan sonuçlar diğer işlem adımına giriş verisi olarak sokularak devam edilmiştir. En son bulunan hız modeli kullanılarak tekrar yer bulma işlemi ve ardından veri seçimi yapılmıştır. Bu işlem sonunda toplam 1043 artsarsmtı seçilmiş ve en son hesaplanan hız modeli ve istasyon düzeltmeleri ile birlikte yeni ters çözüm işlemi uygulanmıştır. Bu son ters çözüm ile bölgeye ait 1-D P- dalga hızı modeli elde edilmiştir. 1-D S- dalga hızı modelinin hesabı için ise veri setine, P- varış zamanlanın yanısıra 5- varış zamanlan da eklenmiştir. S- dalga hızı modeli için veri seçimi sonucu 926 artsarsıntı seçilmiş ve toplam 16877 P- ile 8384 S- fazı elde edilmiştir. Ancak, RMS rezidüel değerlerim düşürmek için seçilen bu veri grubunun sadece Wadati dağılımına uygun kısmı alınmış ve bunun sonucunda 7356 P- ve 7356 5- fazı elde edilmiştir. 1-D S- dalga hızı başlangıç modelinin belirlenmesi için iki farklı yöntem uygulanmıştır. Bunlardan ilki, hesaplanan 1-D P- dalga hızı modelindeki her bir katman için Wadati diagramını kullanarak bir Fp/Fs oranı belirlemek, ikincisi ise 1.6'dan 1.9'a kadar sabit Vp/Vs oranlan alarak hesaplamalar yapmaktır. 1-D P&S ters çözümünde, P- dalga hızlan için çok aşın bir indirgeme değeri verilerek, bu hızlar sabit tutulmuş ve ters çözüm işlemleri boyunca değişmemesi sağlanmıştır. Ters çözüm işlemleri sonucunda, Erzincan havzası ve dolayına ait 1-D P- ve S- dalgası hız yapısı elde edilmiştir. Buna göre; çözümlerin XXsağlandığı ilk 20 km'ye kadar z = -2, 0, 1, 2, 3, 6, 7 ve 20 km derinliklerde hız değişim katmanları bulunmuş ve bunlara ait P- ve 5- dalga hızı değerleri sırasıyla FP= 1.48, 1.95, 2.48, 4.79, 5.44, 6.01, 6.26 ve 6.94 km/sn, Fs = 0.54, 1.70, 2.10, 2.38, 2.88, 3.14, 3.53, ve 3.86 km/sn olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan hız modelinin çözümlülük gücünü görebilmek amacıyla bazı kararlılık testleri uygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda, hesaplanan modellerin bölgenin 1-D hız yapısını yansıtan en doğru modeller olduğu görülmüştür. Yanal yöndeki hız değişimlerini de hesaplayabilmek için, 1-D ters çözümden sonra, aynı veri üzerine 3-D tomografik ters çözüm yöntemleri uygulanmıştır. Bu işlem için, yine artsarsmtılara ait ilk varış zamanlarım kullanan SIMUL2000 adlı yazılım programı kullanılmıştır. Hız değerlerinin düğüm noktalarına atandığı model yapışım kullanan algoritma için başlangıç modeli olarak, 1-D ters çözümden elde edilen hız değerleri kullanılmıştır. 3-D tomografik ters çözüm işlemleri de tıpkı 1-D' de olduğu gibi iki aşamada uygulanmıştır. Önce bölgeye ait 3-D P- dalgası hız yapısı, ardından S- fazlarını da kullanarak 3-D Vp/Vs yapısı bulunmuştur. 3-D ters çözüm için, üç farklı düğüm noktası aralığına sahip başlangıç hız modelleri hazırlanmıştır. Bunlar, yatay yöndeki düğüm noktası aralıklarına göre 10x10 km'lik“kaba model”, 5x5 km'lik“ince model”ve 5x5+2.5x2.5 km'lik“esnek model”olarak adlandırılmıştır. Modellerin düşey yöndeki düğüm noktası aralıkları ise değişkenlik göstermektedir. Kaba modelde en ince katman kalınlığı 5 km iken, esnek modelde 1 km'ye kadar düşmektedir. 3-D modellemede de tüm modeller 30-35 km'ye kadar olan derinlik için hazırlanmış olsa da, ters çözümler ancak 20 km'ye kadar çözüm vermiştir. 3-D P- dalga hızı ters çözümünde kullanılan veriler, 1-D ters çözüm sonucu elde edilen verilerden yine belirli ölçütlere göre seçilerek elde edilmiştir. Bu işlem sonrası 3-D P- dalgası hız tomografisi için toplam 1025 adet deprem seçilmiş ve bunlara ait 17854 P- fazı elde edilmiştir. Uygun kontrol parametreleri ve indirgeme değeri belirlendikten sonra, 5 yinelemeli 2 işlem adımı sonucunda her bir modele ait 3-D hız değerleri elde edilmiştir. Her işlem adımında hesaplanan hız modeli diğer adıma girdi olarak sokularak işlemlere devam edilmiştir. 3-D tomografinin ikinci aşamasında ise S- varış zamanlarının da veriye katılmasıyla, bölgenin 3-D S- dalgası hız yapısı elde edilmeye çalışılmıştır. Aynı modellerin kullanıldığı bu ikinci aşamada, daha kararlı sonuçlar elde etmek için, S- dalga hızlarından çok VP/Vs oranla rının ters çözümü yapılmıştır. Bunun için modellerdeki tüm düğüm noktalarına, daha önce Wadati diagramından bulunan bölgenin sabit Fp/Fs oram olan 1.81 değeri atanmıştır. P- dalga hızı için ise ilk işlem adımında hesaplanan değerler alınmıştır. Veri seçimi sonucu 868 adet artsarsıntı seçilerek toplam 15845 P- ve 7826 S- fazı elde edilmiştir. Ters çözüm aşamasında P- dalga hızlan için yüksek bir indirgeme değeri kullanılarak bu hızların tekrar çözülmesi engellenmiştir. İki işlem adımı sonrası elde edilen sonuçlar, bölgeye ait Vp/V$ oranlarının dağılımını vermiştir. Daha sonra ise 3-D tomografik ters çözüm sonuçlarının çözümlülük derecesini ortaya koyabilmek için bazı analizler yapılmış ve çözüm için güvenilirlik sınırlan belirlenmiştir. Tüm tomografik işlemlerin sonucunda, Erzincan bölgesinin ana yapısal unsurları 3-D olarak belirlenerek, jeoloji ve tektonik ile uyumluluğu saptanmıştır. Özellikle bölgedeki ana fay sistemi ve bu sistemin neden olduğu çek-ayır yapıdaki sedimanter havzanın geometrik yapısı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bölgede, sismolojik çalışmalar için önemli bir yere sahip olan sismik hız yapısı ile Fp/Fs oranlan hesaplanmış ve 3-D olarak dağılımı elde edilmiştir. xxi
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF 3-D VELOCITY STRUCTURE OF THE ERZİNCAN BASIN BY LOCAL EARTHQUAKE TOMOGRAPHY SUMMARY The Erzincan basin and its vicinity in the North Anatolian Fault zone, which is the most active and the longest fault system of Turkey, display a fairly complex structure in terms of its geologic, tectonic, and morphologic features. This region where many earthquakes with varying magnitudes occurred during the historical period is seismologically very active. The accuracy of seismotectonic interpretations that will be done for such an active region can only be possible by knowing the true seismologic properties of the region. In the framework of this thesis, the objective is to find the upper crustal seismic velocity structure of the Erzincan basin and its surroundings with three-dimensional (3-D) local earthquake tomography (LET) by using aftershocks of the March 13, 1992 Erzincan earthquake and to interpret the obtained results together with the main structural elements of the region. Local earthquake tomography is a 2-D or 3-D imaging process of velocity or attenuation parameters of a region by using the travel times of earthquake phases recorded by an appropriate network of stations located in a region where earthquake activity is high. First step of the study, which has specific stages trough the determination of tomographic results evolves data compilation and sorting. Next step is to locate aftershocks using a simple velocity model. Following inspection at data for quality, the calculation of 1-D velocity structure by employing a 1-D inversion method constitutes the third step of mis study. The applications of 3-D tomographic inversion method by taking the 1-D velocity structure as an initial model takes place in the last step. After that, resolution analyses are carried out for both 1-D and 3-D tomographic inversions to determine the resolution power of the methods and data. After the March 13, 1992 Erzincan earthquake (Ms =6,9), various research groups such as Istanbul Technical University (ITU) Department of Geophysics, Physics of the Globe Institute of Strasbourg (IPGS), General Directorate of Disaster Affairs Earthquake Research Department (ERD), Frankfurt University (FU), Physics of the Globe Institute of Paris (IPGP) and TÜBİTAK, recorded many aftershocks with their own stations that were set up in the region. In this study, the data recorded by ITU-IPSG, EPvD-FU, and IPGP groups were used. Twenty-one out of fifty-eight stations were equipped with three-component and others were equipped with single-component seismometers. While single component stations had MARK L4C seismometers with fs = 1 Hz natural frequency, three components stations had MARK L22 seismometers with^= 0.5, 1 and 2 Hz natural frequency. Also different xxiitypes of recorders such as MLR (ERD-FU), Telemetric (ITU-IPGS), GEOSTRAS (ITU-IPGS), MEQ (ITU-IPGS), LENNARTZ (IPGP) and REFTEK (IPGP) were used at the data collection. A new data set containing 1561 aftershocks was formed by merging all the data recorded by different research groups and in total 22291 P- and 10192 S- phases were read from this data set. All aftershocks were located with a software called HYP2000 by using a simple velocity structure of the region. At the end of this process, 1548 earthquakes were approximately located and a total of 22250 P- and 10184 S- phase arrival times were obtained. After the earthquake location procedure, the data to be used in the inversion for 1-D velocity structure were selected to obtain accurate results. Aftershocks regarded as high quality are those which have GAP < 180° and number of observations P > 10 (for Vp), S>5 (for V? and Vs). To obtain 1-D velocity structure and also to calculate station corrections and hypocenter parameters, a software called VELEST, which is based on a simultaneous and iterative inversion, was used. 1-D inversion was carried out in two steps. First, P- wave velocity alone, then both P- and S- wave velocities together were calculated. In the data selection process, 979 aftershocks were selected for 1-D P- wave velocity inversion and 17128 P- and 8428 S- phases in total were obtained. Average P- and S- wave velocities in the region were found to be 6.4 km/s and 3.5 km/s, respectively using travel time curves obtained from aftershocks regards with good quality. V?/Vs ratio obtained from Wadati diagram was calculated to be 1.81. An initial velocity model was needed for the calculation of the 1-D P- wave velocity structure. This model was found as a result of a series of iterative inversions with three different initial velocity models by using VELEST. An appropriate model was selected among these three models to form an initial velocity model. All models were prepared for a depth range of 0-35 km by taking into account crustal structure of the region, but only the upper 20 km could be resolved because of aftershock distribution. An inversion procedure with 5 processing steps and 9 iterations were applied on the selected data set using the initial velocity model, and the station corrections. The results obtained each processing step were used as input for the next processing step. Then location and data selection processes were repeated using the previous velocity model. At the end of this process, a total of 1043 aftershocks were selected and a new inversion was applied together with the calculated velocity models and the station corrections. 1-D P- wave velocity model of the region was obtained from the last inversion. To calculate 1-D S- wave velocity model, S- wave arrival times were combined into the data set. 926 aftershocks were selected for S- wave velocity model at the end of the data selection and a total of 16877 P- and 8384 S- phases were obtained. But only a part of this data that agrees with the Wadati diagram was taken into consideration to decrease RMS residual values and as a result, 7356 P- and 7356 S- phases were obtained. Two different methods were applied to determine the initial 1-D S- wave velocity model. The first one was to determine Fp/Fs ratio for each layer from the 1-D P- wave velocity model using Wadati diagram. The second method was to calculate the S- wave velocities by changing Fp/Fs ratios from 1.6 to 1.9. In 1-D P- and S- wave inversions, all P- wave velocity values were kept fixed by over damping them and thus all P- wave velocity values were unchanged during the inversion process. At the end of all inversion processes, 1-D P- wave and S- wave velocity structures of the Erzincan basin and its surroundings were obtained. For the upper 20 km that could be resolved, velocity changes were found to be at z = -2, 0, 1,2, 3, 6, 7 and 20 km depths and P- and S- wave velocity values at these depths were calculated as xxiiiVP= 1.48, 1.95, 2.48, 4.79, 5.44, 6.01, 6.26, 6.94 km/s and Fs = 0.54, 1.70, 2.10, 2.38, 2.88, 3.14, 3.53, 3.86 km/s, respectively. Stability tests were applied to check the resolution power of the calculated velocity models. Consequently, the calculated velocity models were found to reflect the best possible 1-D velocity structure of the region. After the 1-D inversion, 3-D tomographic inversion method was applied to the same data to estimate lateral velocity changes as well. A software called SIMUL2000 that uses the first arrival times of aftprshocks was used for this purpose. The velocity structure from 1-D inversion were taken as an initial model for this software that uses a model structure at which velocity values are assigned to 3-D grid nodes. 3-D tomographic inversion was performed in two steps like in 1-D inversion. First, a 3-D P- wave velocity inversion, second, a 3-D Fp/Fs inversion were carried out by using S- phases. The initial velocity models having three different node spacing were prepared for the 3-D inversion. With respect to, horizontal node spacing, these models were called a“coarse model”with a 10x10 km node spacing, a“fine model”with a 5x5 km node spacing and a“flexible model”with a 5x5+2.5x2.5 km node spacing. The node spacing of these models in vertical direction shows some variability. While the thickness of the thinnest layer is 5 km in the coarse model, this thickness decreases to 1 km in the flexible model. Although, all 3-D models were prepared for depths of 30-35 km the inversion allowed a solution only for the upper 20 km. The data used in 3-D P- wave velocity inversion were obtained from the some data set used in the 1-D inversion by adopting a similar selection criteria. After this process, 1052 earthquakes were selected for 3-D P- wave velocity tomography and 17854 P- phases were obtained. 3-D velocity values for each model were obtained at the end of two processing steps with 5 iterations, after appropriate control parameters and damping values had been determined. The processes were iterated by using the calculated velocity model in every processing step as input of for the next step. At the second ste