Ti-Ni ötektik alaşımlarının termal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal and mechanical properties of Ti-Ni eutectic alloys
  1. Tez No: 372635
  2. Yazar: HARUN İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ti-%28Ni(ağ), Ti-%67Ni(ağ) ve Ti-%85Ni(ağ) ikili ötektik alaşımlarının mikroyapısı, mikrosertliği ve termal özellikleri incelendi. Numuneler arc-melting tekniği ile hazırlandı. Mikroyapı ve kompozisyon analizleri için bilgisayar kontrollü dijital taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDX) kullanıldı. Numunelerin yüzeyleri optik mikroskop ile görüntülendi. Numunelerin yapıları XRD tekniği ile incelendi. Alaşımların Vickers mikrosertlikleri (HV) ölçüldü. Termal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile analiz edildi ve farklı ısıtma hızları için ısı akışı-sıcaklık verileri, erime sıcaklıkları ve erime entalpileri elde edildi. Özısı kapasitelerinin sıcaklıkla değişimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, microstructures, microhardnesses and thermal properties of Ti-28wt%Ni, Ti-67wt%Ni and Ti-85wt%Ni binary eutectic alloys were investigated. Samples were prepared by arc-melting technique. Computer-controlled digital scanning electron microscope (SEM-EDX) is used to make microstructure and composition analysis. Sample surfaces' images were taken by optical microscope. Structures of the samples were investigated by XRD technique. Vickers microhardnesses of the alloys were measured. Thermal analyses of the alloys were made by differential scanning calorimeter (DSC) technique and heat flow - temperature data, melting temperatures and enthalpies of mixing for different heating rates were obtained. Temperature changes of specific heats of the samples were obtained.