Farklı toprak işleme yöntemlerinin toprak yüzeyindeki anız miktarına etkisinin samplepoınt ve doğru hat yöntemleri ile belirlenmesi
Specification of the effect of the different tillage equipments on the residue cover on the soil via samplepoint and line transect methods
  1. Tez No: 372646
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, farklı toprak işleme uygulamalarının toprak yüzeyindeki anız miktarına etkilerinin samplepoint ve doğru hat yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemelerde birinci sınıf toprak işleme aleti olarak pulluk (P) ve çizel (C), ikinci sınıf toprak işleme aleti olarak kültüvatör (K) ve diskli tırmık (D) kullanılmıştır. Azaltılmış toprak işleme uygulamasında ise dikey toprak frezesi (F) kullanılmıştır. Denemelerde samplepoint ve doğru hat yöntemleri kullanılarak her toprak işleme aleti için üç farklı derinlik (d1, d2 ve d3) ve üç farklı ilerleme hızının (h1, h2 ve h3) toprak yüzeyinde kalan anız miktarına etkisi belirlenmiş. Araştırmada birinci sınıf toprak işleme aletlerinde çalışma derinliğinin ve ilerleme hızının anız miktarı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunurken ölçüm yöntemleri arasındaki fark önemli bulunmuştur. Pullukla işleme sonrası toprak yüzeyinde samplepoint ve doğru hat yöntemlerine göre sırası ile % 29-34 ve ile % 27-37 oranları arasında, çizel ile işleme sonrasında ise % 61-78 ve % 74 79 oranları arasında anızın kaldığı görülmüştür. Dikey freze ile yapılan azaltılmış toprak işleme uygulamasında ise samplepoint ve doğru hat yöntemlerine göre toprak yüzeyinde sırası ile % 71-82 ve % 84-89 oranında anızın kaldığı görülmüştür. İkinci sınıf toprak işleme aletlerinin toprak yüzeyindeki artık miktarına etkisini incelerken ön uygulamanın etkisi çok önemli bulunmuştur. Fakat, ikinci sınıf toprak işleme aletlerinin toprak yüzeyindeki ürün artık miktarına etkisi önemsiz bulunmuştur. Varyans analiz sonuçlarına göre birinci sınıf toprak işleme uygulamaları sonrasında samplepoint ve doğru hat yöntemleri ile elde edilen verilerin birbirleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Koruyucu toprak işleme sistemlerinde; çizel, dikey freze, kültüvatör ve diskli tırmığın kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to specify residue cover as affected by different soil tillage practices by using samplepoint and line transect methods. Plough (P) and chisel (Ç) were used for primary tillage application, and cultivator (K) and disk harrow (D) were used for secondary tillage application. In addition, vertical rototiller (F) was also used for reduced tillage application. Samplepoint and line transect methods were used to determine the amount of residue cover after each tillage application at three different working depths (d1, d2 and d3) and three different forward speeds (h1, h2 and h3). In this research, it was found that working depth and forward speeds had no significant effect on residue cover for primary soil tillage implements while sample point and line transect methods had significant effect on residue cover for primary soil tillage implements. Residue cover on the soil surface was discovered in the order of 29-34 % and 27-37 % after plows and 61-78 % and 74-79 % after chisel and 71-82 % and 84-89 % after vertical rototiller by samplepoint and line transect methods. The effect of the pre-application had a vital importance on residue cover while the effect of the secondary tillage application was analyzed on the residue cover. But, there is no significant effect of the secondary tillage on residue cover. In addition, the variance analyzes resulted in a high correlation between samplepoint and line transect data for secondary tillage equipment. It was seen that chisel, vertical rototiller, cultivator and disk harrow could be used for conservation tillage methods.