Radyolojik görüntülerden organ/doku/lezyon bölütlenmesi temelli tanı destek sistemi geliştirilmesi ve mobil ortama aktarılması
Development of diagnosis support system from radiological images based on organ/tissue/lesion segmentation and transfer to mobile environment
- Tez No: 372645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tıbbi görüntüleme teknolojileri çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisinde kritik rol oynadığından, görüntü işleme çalışmalarında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Görüntü işleme algoritmaları kişisel bilgisayarlarda donanımsal alt yapıları nedeniyle son derece başarılıdır. Mobil cihazların işlemci kapasiteleri ve depolama kapasiteleri ise günden güne artmaktadır. Tezde, mobil karar destek sistemi geliştirmek için üç farklı tür radyolojik görüntü kullanılmıştır. Bu görüntüler görüntü işleme teknikleri kullanılarak bölütlenmiş/ analiz edilmiştir. Sonra geliştirilen sistem mobil ortama aktarılmıştır. Radyolojik görüntü tabanlı olan sistem; tiroid nodülü tespiti, karaciğer bölütlenmesi, böbrek bölütlenmesi ve bölütlenen alanlar üzerinde lezyon ya da kanserli hücre belirleme çalışmalarını içermektedir. İlk sistem farklı tam ve yarı otomatik yöntemlerle elde edilen troid nodülleri tespitini içermektedir. Daha sonra karaciğeri ve üzerindeki lezyonları tespit etmek için karaciğer bölütlenmesi gerçekleştirilmiştir. Son olarak abdominal görüntülerden böbrek bölütlenmesi ve renal hücreli kanser teşhisi gerçekleştirilmiştir. Tüm görüntüler Fırat Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalından elde edilmiştir. Sunulan tüm tekniklerin ayrıntılı başarı performansları ilgili bölümlerde verilmiştir. Son adım olarak gerçekleştirilen tüm tanı sistemi internet üzerinden erişilebilecek şekilde mobil ortama taşınmıştır. Hekimler ve tıp personelleri android tabanlı mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen sistemi kullanarak ilgili veri tabanına ulaşıp uygulamaları kullanabilecek ve görüntü analizi yapabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Since, medical imaging technologies play a critical role in the diagnosis and treatment of various diseases, it is used extensively in image processing studies. Image processing algorithms is highly successful due to hardware infrastructure of personal computers. Processing capabilities and storage capacities of mobile devices have been increased day by day. In thesis, three radiological images have been employed to develop a mobile diagnosis support system. These images have been analyzed /segmented by using image processing techniques. Then, the developed diagnosis system transferred to the mobile environment. Three radiological images based system contains; thyroid nodule detection, lesion or cancer detection based liver and kidney segmentation. The first system includes thyroid nodule detection which is achieved by using different automatic and semi-automatic methods. Then, Liver segmentation is developed on abdominal images to extract the liver and segment the lesions on it. Finally kidney segmentation and renal cell cancer detection is realized on abdominal images. All radiological images are obtained from Firat University Radiology Department. Detailed performances of all the proposed techniques are given in relevant sections. As a last step, all the developed diagnosis support systems are transferred to mobile environment that can be accessed over internet. Doctors or medical staffs can access the related database and request applied analysis over android based mobile devices by using realized system.