Isolation of E. coli O157: H7 from chicken meats in Northern Iraq
Kuzey Irak'ta üretilen tavuk etlerinde E. coli O157: H7 izolasyonu
- Tez No: 372647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. LEVENT İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Irak'taki tavuk etlerinde E. coli 0157:H7 yaygınlığını araştırmaktır. Duhok, Erbil ve Süleymaniye'deki bazı kasaba (n=50) ve çiftliklerden (n=50) toplanan 100 tavuk hijyenik koşullarda kesildikten sonra, göğüs kısmından alınan et örnekleri geleneksel, biyokimyasal ve mikroskobik yöntemlerle analiz edilmiştir. Ayrıca elde edilen E. coli 0157:H7 isolatlarının bilinen 12 antibiyotiğe karşı dirençleri ölçülmüştür. Geleneksel yöntemlerle yapılan analizlerde 100 örnekten 4 tanesinde muhtemel E. coli 0157:H7 kolonileri görülmüştür. RapID TM ONE sistemi ile yapılan biyokimyasal analizlerde de bu kolonilerin E. coli O157:H7 olduğu %99,9 oranında doğrulanmıştır. E. coli O157:H7 ile kontamine olmuş tüm et örneklerinin (4) kasabalardan geldiği, bu örneklerin 3'ünün Duhok'tan ve 1'inin de Arbil'den alındığı görülmüştür. Süleymaniye'den toplanan örneklerde E. coli O157:H7'ye rastlanılmamıştır. Bunun muhtemel nedeni, Duhok ve kasabalarında aşı gibi yeterince koruyucu önlemlerin alınmamasından kaynaklanmaktadır. Et örneklerinden izole edilen E. coli O157:H7'ların birden çok antibiyotiğe karşı direnç gösterdiği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to estimate the prevalence of E. coli O157:H7 from chicken meats in Northern Iraq. One hundred chickens from villages (n=50) and farms (n=50) in Duhok (n=40), Arbil (n=30) and Sulaymaniyah (n=30) were slaughtered under hygienic conditions and the meat samples from chest area were analyzed by cultural, biochemical and macroscopic methods. In addition, the antibiotic resistance of the isolates was tested against 12 known antibiotics. Four agar plates were found to have suspected E. coli O157:H7 by the cultural method. The biochemical confirmation tests performed with the RapID TM ONE system showed that all 4 suspected cultures contaminated with E. coli O157:H7 at the probability of 99.9%. All contaminated cultures (4) with E.coli O157:H7 came from the villages. The prevalence of E. coli O157:H7 was higher in Duhok (3) than in Arbil (1). No contamination of E. coli O157:H7 was found in Sulaymaniyah. The probable reason for the high number of E. coli O157:H7 in the villages and in Duhok is related to lack of vaccination. The antibiotic sensitivity test of E. coli O157:H7 indicated that E. coli O157:H7 shows multi-drug resistance.