Isolation of Salmonella from chicken meats in Northern Iraq
Kuzey Irak'ta üretilen tavuk etlerinde Salmonella izolasyonu
  1. Tez No: 372649
  2. Yazar: ABDULREZZAQ HAJI HAJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. LEVENT İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Duhok ve Erbil'deki lokal market ve kasaplardan temin edilen taze ve dondurulmuş tavuk etlerinde Salmonella yaygınlığı araştırılmıştır. Bu amaçla, 50 taze ve 50 dondurulmuş tavuk eti kültürel, biyokimyasal ve serolojik yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca, elde edilen Salmonella izolatlarının 13 farklı antibiyotiğe hassasiyetleri ölçülmüştür. Uygulan kültürel metotta, 100 örnekten 11'inde muhtemel Salmonella kolonileri görülmüştür. Bunlardan 9 tanesinin taze (%18), 2 tanesinin de (%4) dondurulmuş tavuk etlerinden elde edilmiştir illere göre, 7 tanesinin (%15,6) Erbil'den, 4 tanesinin de (%7.3) Duhok'tan toplanan tavuk etlerindise ileri olduğu bulunmuştur. Salmonella şüphesi bulunan 11 kültür daha sonra biyokimyasal doğrulama testlere tabi tutulmuş ve geleneksel metotlarla yapılan testlerde 8'inin ve RapID TM ONE sistemi ile yapılan testte ise 11'in de Salmonella olduğu görülmüştür. Somatik (O) ve flagellar (H) antiseralar ile yapılan serolojik testlerde, Salmonella şüphesi bulunan 11 kültür aglütinasyon-pozitif bulunmuştur. Irak Merkez Laboratuvarında yaptırılan serotip çalışmasında, 8 kültürde S. typhimurium, 3 kültürde ise S. anatum olduğu bulunmuştur. Her iki serotipteki bakteriyel izolatlarin 13 antibiyotikten sadece 4 tanesine (CT, C, CIP ve TE), ayrıca S. anatum'un K ve TMP 'ye de duyarlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Erbil'de üretilen tavuk etlerinde Salmonella kontamisyonu daha fazla görülmüş olup, S. typhimurium S. anatum'a göre daha dominant olduğu ve her iki serotipinde birden çok antibiyotiğe karşı direnç gösterdiği bulunmuştu
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to isolate and confirm Salmonella in fresh and frozen chicken meats collected in the local markets and butcheries in Duhok and Arbil, Northern Iraq. In this respect, fifty fresh and fifty frozen chicken meats were analyzed by the cultural, biochemical and serological methods. The suspected cultures were later subjected to the antibiotic resistance test using 13 known antibiotics. The cultural method for the isolation of Salmonella indicated that 11 agar plates 9 from fresh (18%) and 2 from frozen (4%) were probably suspected with Salmonella. Seven suspected meat samples was collected in Arbil (15.6%) and 4 in Duhok (7.3%). The biochemical confirmation tests performed later confirmed that 8 of 11 suspected culture contained Salmonella. The RapID TM ONE test for further confirmation showed that all 11 suspected cultures probably infected with Salmonella with two different species. Using somatic (O) and flagellar (H) antisera, it was observed agglutination of the suspected cultures with polyvalent O and H antisera, indicating the suspected cultures contained Salmonella. The cultures were serotyped by the Central Health Laboratory, Iraq, and confirmed that 8 of them were infected with S. typhimurium, and 3 of them with S. anatum. S. typhimurium and S. anatum were found to be sensitive only to CT, C, CIP and TE. S. anatum also exhibited sensitivity to K and TMP. These results indicated that the prevalence of Salmonella is higher in Arbil than in Duhok; S. typhimurium is dominant compared to S. anatum in the meat samples and both show multi-drug resistance.