An investigation of the left ventricle of human heart by fluid-dynamics modelling
Akışkanlar dinamiği modellemesi kullanarak insan kalbinin sol ventrikülar kısmının incelenmesi
- Tez No: 372650
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, hesaplamalı akışkanlar dinamiğine (CFD) dayalı bir simülasyon modellemesini kullanarak kontrol, sigara içen ve astma hasta grupları olarak tanımlanan üç hasta grubun kalp sol ventrikul duvar kalınlıklarının değişimini mukayese ederek incelemektir. Çalışmada insan kalbinin sol venrikülar simulasyonu, üç hasta grubun (asma, sigara içenler ve kontrol) 2-boyutlu M-Modu ekokardiyografiden alınan değerleri (IVSd, LVIDd, LVPWd, IVSs, LVIDs and LVPWs) kullanılarak yapılıyor. Bunun için, 10 erkek ve 9 bayandan oluşan ve yaşları 18 ile 80 arasında değişen 19 kişilik bir control grubu, ikinci grup olarak yaşları 33 ile 90 arasında 9 bayandan oluşan astma grubu ve sigara içenler olarak da yaşları 18 ile 83 arasında olan 5 bayan ve 10 erkekten oluşan toplam 15 kişilik üçüncü bir grup seçildi. Öncellikle, bu hastaların ekokardiyografi sonuçları, Irak'ın Duhok şehrindeki Azadi araştırma hastanesinin kardiyoloji bölümünde alındı. İkinci olarak, Faz diastol değerleri, CFD teknolojisine dayanan ANSYS FLUENT V14 programı kullanılarak LV içindeki kanın akış simulasyonu yapılarak LV boşluğu (cavity) içinde kanın 2 boyuttaki hız dağılımı ve basınçtaki değişim incelendi. Sonuç olarak, hastalıkların (astma ve sigara içenler) kalbin sol ventrikülar iki fazına (systole and diastole ) etkilerini gözlemlemek için, simulasyon sonucu bulunan değerler SPSS V1 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Astma ve sigara içen erkek bayanlar LV değerleri kontrol (sağlam) gruplara göre etkilendikleri gözlendi. Akışkanın LV odacığındaki akış değerleri ve basınçtaki düşme kalp hastalıkları hakkında bir takım bilgileri de sağlamış oldu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate by comparing the variation of the left ventricle (LV) wall thickness of heart of three patients groups defined as control, smoking and asthma using a simulation method based on computational fluid dynamics. The study is based on the design of a computational model of the human left ventricle using specific data (IVSd, LVIDd, LVPWd, IVSs, LVIDs and LVPWs) taken from the 2D M-mode echocardiography of three patient groups (asthma, smoking and control). For this purpose, the patients are selected as the control group who are19 patients (10 males and 9 females) and age ranges in between 18 and 80 years, asthma group are 9 females age ranges in between 33-90 years and smoking group 15 patients (5 females and 10 males) age ranges in between 18-83 years. The echocardiography results of the groups have first been taken from in the cardiology department of Azadi scientific hospital of Duhok in Iraq. Secondly, the phase diastole data are used to simulate blood flow inside LV by ANSYS FLUENT V14 based on CFD technology and the information is then used to build a numerical mesh for CFD simulation which provides detail 2D LV velocity and pressure distributions in the LV cavity. Finally, the data for the three groups are analyzed by SPSS V1 to observe how the diseases can affect on the left ventricle two phases (systole and diastole) parameters. The effects of the diseases for both male and female have been observed. The flow patterns and pressure drops in the LV chamber of this study provided some useful information on intra-LV flow patterns with heart diseases.