Kahramanmaraş yöresi için plastik seralarda uygun serinletme sisteminin belirlenmesi
Determination of the suitable cooling system for plastic greenhouses in Kahramanmaraş region
  1. Tez No: 372656
  2. Yazar: SEDAT BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kahramanmaraş yöresi için plastik seralarda uygun serinletme sisteminin belirlenmesi ve serinletme uygulamalarının bitki büyüme, kalite ve verim parametreleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, Mayıs-Haziran 2011, Mart-Temmuz 2012 ve Ağustos-Kasım 2012 aylarını kapsayan 3 üretim döneminde tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Domates bitkisi yetiştirilen seralarda fideler sıra arası ve üzeri mesafeleri 40x40 cm olarak çift sıralı dikilmiş ve iki sıra arasında 100 cm servis yolu bırakılmıştır. Seralarda her seraya 420 adet bitki gelecek şekilde toplam 1260 adet fide dikilmiştir. Çalışmada, sıcaklıkların yükselmeye başladığı dönemlerde Doğal Havalandırma yapılan serada sera içi sıcaklık değerleri dış sıcaklık değerinden 10 °C yüksek değerlere ulaşmıştır. Sisleme+Doğal Havalandırma uygulaması yapılan serada ölçülen en yüksek serinletme etkinliği birinci dönemde % 38 dış bağıl nem de % 27, ikinci dönemde % 16 dış bağıl nemde % 43, üçüncü dönemde % 15 dış bağıl nemde % 25 olarak bulunmuştur. Fan Ped uygulaması yapılan serada ise ölçülen en yüksek serinletme etkinliği birinci dönemde % 38 dış bağıl nem de % 55, ikinci dönemde % 16 dış bağıl nemde % 80, üçüncü dönemde % 15 dış bağıl nemde % 70 bulunmuştur. Çalışma süresince serinletme uygulamalarının gün içerisinde dış bağıl nem değerinin azalması ile birlikte daha etkin çalıştığı görülmüştür. Bunun yanında Doğal Havalandırma yapılan serada deneme süresince sera içi ortalama sıcaklık değerleri dış sıcaklık değerinden yüksek bulunmuştur. Çalışmada bitki gelişim parametrelerinin serinletme uygulamalarından etkilendiği belirlenmiştir. Denemenin 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in accordance with random parcels experimentation pattern to determine the suitable cooling system for plastic greenhouses in Kahramanmaraş Region through three growing periods that cover the time period between May-June 2011 and August-November 2012. Tomato plant seedlings were planted as double lines with of 40x40 cm in between and on them, and an 100 cm servis path was left. In the greenhouses, a total of 1260 fields were planted as 420 to be in each line. In the study, during the periods through which the temperature increased, it was found that the temperature inside the greenhouse was 10 °C higher than the outside for the greenhouses where Natural Ventilation System were applied. In the greenhouses to which Fogging+Natural Ventilation System were applied, the highest cooling effect measured was 38 % while it was 27 % for relative outside humidity for the first period. In the second period, the cooling effect was calculated as 16 % while the effect on relative outside humidity was 43 %. In the third period, the effects on cooling and relative outside humidity were 15 % and 25 %, recpectively. For the greenhouses where Fan Ped System was used, on the other hand, the highest cooling effect measured was detected to be 38 % whereas its effect on relative outside humidity was 55 % in the first period. In the second period, these values were detected as 16 % and 80 %, and in the third period they were found to be 15 % and 70 %, respectively. During the study, it was observed that the cooling systems performed more efficiently when relative humidity levels decreased during the day. Additionally, in the greenhouse where natural ventilation was applied, the temperature inside the greehouse was detected to be higher throughout the study. In the study, it was determined that the plant growth parameters were affected by the cooling system applied.