Kahramanmaraş Türkoğlu Orçan bölgesi içme sularının kalitesinin araştırılması
Researching of drinking water quality of Orçan district in Kahramanmaraş-Türkoğlu
- Tez No: 372680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; Kahramanmaraş Türkoğlu-Orçan Bölgesinde yer alan içme sularının kalitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma için, Kahramanmaraş İli Türkoğlu-Orçan Bölgesinde bulunan Uzunsöğüt, Aydınkavak, Kırmakaya, Yolderesi, Doluca, Yavuzlar, Önsenhopuru köylerine ve Yeşilyöre belediyesine içme suyu temini amaçlı kullanılan kuyu ve kaynaklardan aylık periyotlarda numuneler alınarak bazı fiziksel ve kimyasal nitelikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, 1 yıl boyunca Kahramanmaraş Türkoğlu İlçesi Orçan Bölgesi Uzunsöğüt, Aydınkavak, Kırmakaya, Doluca, Yavuzlar, Önsenhopuru Köylerinde ve Yeşilyöre Belediyesinde kaynak ve kuyulardan(sondaj), Yolderesi Köyünde ise Köyün içme suyu deposundan alınmak üzere toplam 96 adet numune alınarak analizler yapılmıştır. Alınan numuneler üzerinde su kalitesini belirleyen önemli parametrelerden renk, bulanıklık, sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik, sülfat ve nitrat gibi değerleri ölçülerek, su kalitesi ile ilgili veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu verilere göre; bütün kaynak ve kuyulardan alınan tüm numunelerin renksiz olduğu ve bulanık olmadığı görülmüştür. Sıcaklık parametreleri; ortalama 14 - 18.5 °C arasında olduğu, elektriksel iletkenlik parametrelerinin; ortalama 400 – 680 µmhos/cm arasında olduğu, çözünmüş oksijen parametrelerinin; ortalama 4.55 – 6.50 mg/lt arasında olduğu, pH parametrelerinin; ortalama 7.20 – 7.52 arasında olduğu, nitrat parametrelerinin; ortalama 14.50 – 33.50 mg/lt arasında olduğu ve sülfat parametrelerinin; ortalama 17.50 – 34.50 mg/lt arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu verilere göre içme suyu olarak kullanılan kaynak ve kuyuların içme suyu standartlarına (TS-266, WHO ve EPA) göre içilebilir olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study ; The quality of drinking water of Orcan district was attempted to determine in Kahramanmaras/Turkoglu. Accordingly, samples were collected from wells and springs on a monthly in Uzunsogut, Aydınkavak, Kırmakaya, Yolderesi, Doluca, Yavuzlar, Osenhopuru villages and Yesilyore municipality for basis to determine the physical and chemical properties of Orcan district in Kahramanmaras / Turkoglu. In this research, samples were collected from wells and springs for a year from Uzunsogut, Aydınkavak, Kırmakaya, Yolderesi, Doluca, Yavuzlar, Osenhopuru villages and Yesilyore municipality. Also, other samples were collected from drinking water tank in Yolderesi villages. In this context, a total of 96 samples were analyzed. Pooled some samples were made measurement which is the determining the quality of water to crucial parameters those color, blur, temperature, dissolved oxygen, PH, electricity conductivity, sulfate and nitrate. As a result of measurement, data were obtained on the quality of water. Temperature parameters; The average 14-18.5 ° C, Electrical conductivity parameters; The average 400-680 μmhos / cm, Dissolved oxygen parameters; The average 4.55 to 6.50 mg / lt, pH parameters; The average 7.20 to 7.52, Nitrate parameters; The Average 14.50 - 33.50 mg / lt, Sulphate of parameters; The Average 17.50 - 34.50 mg / lt are determined. The obtained data show that wells and springs waters are drinkable based on drinking water standards (TS-266, WHO, and EPA).