Bazı ceviz (Juglans regia L.) çeşit ve tiplerinin soğuklama ihtiyacının belirlenmesi
Determination of the chilling requiremets of some walnut (Juglans regia L.) cultuvars and types
- Tez No: 372679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, 2013-2014 yıllarında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Nurettin KAŞKA Sert Kabuklu Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezinde bulunan 8 farklı ceviz genotipinin (Bilecik, Kaman-1, Maraş-18, Sütyemez-1, Şebin, Şen-1, Maraş-12, Sütyemez-2) soğuklanma ihtiyacının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda ceviz genotiplerinin soğuklama ihtiyaçları; tepe tomurcukları için; 809 saat- 644 sb (Sütyemez-2) ve 1570 saat- 1755,5 sb (Bilecik) arasında belirlenirken, yan tomurcuklarda soğuklama ihtiyacı; 1016 saat- 956 sb (Şebin) ile 1571 saat- 1769,5 sb (Bilecik) olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada tepe ve yan tomurcukların soğuklama sürelerinin ortalamalarının ise; 936 saat- 956 sb (Şebin) ve 1570,5 saat ile 1762,5 sb (Bilecik) arasında olduğu hesaplanmıştır. Ayrıca üzerinde çalışılan ceviz genotiplerinin erkek çiçeklerin soğuklama sürelerinin; 915 saat- 959,5 sb ile 1407 saat- 1762,5 sb arasında olduğu tespit edilmiştir. Tezin yürütüldüğü 2013- 2014 kış döneminde Kahramanmaraş Bölgesinin (Merkez) soğuklama süresi 1645 saat ve 1753 sb olarak belirlenmiştir. Ülkemizin genel iklim yapısı ve soğuklama süreleri dikkate alındığında bu teze konu olan ceviz genotiplerini; tüm ılıman bölgelerimize rahatlıkla önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the chilling requirement of 8 different walnut genotypes (Bilecik, Kaman-1, Maraş-18, Sütyemez-1, Şebin, Şen-1, Maraş-12, Sütyemez-2) obtained from Kahramanmaras Sutcu Imam University Prof. Dr. Nurettin KASKA Research and Application Center in the years of 2013 and 2014. The duration of chilling requirement for apical buds of the walnut genotypes, varied between 809 hours- 644 CU (Sutyemez-2) and 1570 hours- 1755,5 CU (Bilecik), and for lateral buds varied between 1016 hours- 956 CU (Sebin) and 1571 hours- 1769,5 CU (Bilecik). The mean durations of chilling requirement of the apical and the lateral buds, on the other hand, were between 936 hours- 956 CU (Sebin) and 1570,5 hours- 1762,5 CU (Bilecik). The durations of chilling requirement for male flowers of the genotypes were between 915 hours- 959,5 CU and 1407 hours- 1762,5 CU. The duration of period for Kahramanmaras Region (Center) during the winter of 2013- 2014 was determined as 1645 hours and 1753 CU. Considering the general climatic conditions and duration of periods of Turkey, we can strongly recommend the walnut genotypes that have been studied through this research to all regions of the country.