Fotovoltaik sistemlerde maksimum güç noktası izleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of maximum power point tracking methods for photovoltaic systems
- Tez No: 372687
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Güneş enerjisi yenilenebilir, çevre dostu ve sınırsız olması açısından elektrik üretiminde son yıllarda oldukça popüler olan bir kaynaktır. Bu kaynaktan daha fazla yararlanabilmek için maksimum güç noktası izleme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, literatürde yer alan bir çok maksimum güç noktası izleme yöntemi incelenmiş ve yöntemlerin özelliklerini özetleyen bir tabloya yer verilmiştir. Uygulama kısmında, değiştir gözle ve artan iletkenlik algoritmaları bir yükseltici dönüştürücü devre üzerinden güneş paneline uygulanmış ve her iki algoritma için alınan sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Uygulamada yükseltici dönüştürücü devre kullanıldığı için çalışmada DA-DA dönüştürücü türlerine de yer verilmiştir. Farklı yükler ve farklı ışınımlar altında algoritmaların performansları incelenmiş ve MATLAB programında her iki algoritmanın da benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar energy is a popular source for electricity production in recent years because of its renewable, environmentally friendly and unlimited nature. In order to benefit from this source, maximum power point tracking methods have been developed before. In this study, several maximum power point tracking methods mentioned in literature are examined and a table summarizing features of the methods are presented. On the practice side, Perturbation and Observation and Incremental Conductance algorithms are applied to solar panel by a boost converter circuit and the results of the algorithms are analyzed comparatively. Because of using a boost converter circuit, DC-DC converter types are also included in the study. Performances of the algorithms are evaluated under different radiation and loading conditions and both of the algorithms are simulated in MATLAB.