Güneş takip yöntemlerinin verimsel olarak karşılaştırılması
Comparison of efficiency of the solar tracking methods
  1. Tez No: 593140
  2. Yazar: MUHİTTİN ALPER ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde fosil kaynakların enerji kaynağı olarak kullanımının çevreye verdiği zarar ve bu kaynakların giderek tükenmesi gerçeği yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi ve önemi arttırmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yenilenebilir enerji sistemlerinin verimlerinin artması ve çevreye zarar vermeyen özellikleri dolayısıyla geleceğin enerji teknolojisi olarak görülmektedir. Bu nedenle son zamanlarda yenilenebilir enerji konulu araştırmalar artmıştır. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde son derece önemli ve yaygın olarak kullanılan bir kaynaktır. Güneş enerjisinin, elektriğe çevrilmesi fotovoltaik sistemlerin kullanımıyla gerçekleşir. Bu sırada fotovoltaik sistem verimi mevcut güneş enerjisi potansiyelinden güç eldesi miktarını belirler. Elde edilen enerji; panel yüzey sıcaklığı, güneş ışınımı, malzeme türü vs. faktörlere bağlıdır. Güneş takip sisitemleri de fotovoltaik panel verimini arttırmak amacıyla güneşi takip ederek maksimum verim elde etmek için kullanılır. Özellikle son yıllarda fotovoltaik sistemler üzerinde verimi arttırmak için güneş takip ve maksimum güç noktası takibi gibi teknolojiler üzerine çalışmalar hız kazanmıştır. Bu tez çalışmasında, farklı tip güneş takip sistemlerinin; izleme ünitelerinin takip tekniklerine, eksenlerine, kontrol stratejilerine ve izleme stratejilerine göre verimsel açıdan değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan incelemede; en iyi panel yönlendirmesini belirlemek için verimsel karşılaştırma, performans, avantaj ve dezavantajlar ele alınmıştır. Verim değerlendirmelerinde 500 kWp güç kapasiteli fotovoltaik santral ele alınmış ve bu santralin Muğla ilinde kurulu olduğu kabul edilmiştir. Kurulum yeri olarak Muğla'nın seçilmesinin nedeni elektrik iletim hatlarına kolay ulaşımın olması, yıllık ortalama 3043 saat ile Türkiye ortalamasının üzerinde güneşlenme süresine sahip olması ve ortalama 1621 kWh/m2 –yıl güneş ışınımı değerine sahip olmasıdır. Ayrıca, PVSOL ve PVsyst gibi güneş enerjisi simülasyon programları ile verimsel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the trend and importance about renewable energy sources are increased as a result of the negative effect on environment which is caused by fossil fuel usage for energy and the extinction reality of this fossil resources. Renewable energy is shown as the future energy technology because of increasing efficiency of the renewable energy systems with the developing technology and their non-pollution characteristics. Therefore, researches on the topic of renewable energy have been increased in these days. Solar energy is an extremely important and widely used source among the renewable energy resources. Solar energy is converted to electricity by the use of photovoltaic systems. Meanwhile, photovoltaic system efficiency determines the amount of power recovery from existing solar energy potential. Obtained energy depends on the factors such as panel surface temperature, solar radiation, type of material, etc. Solar tracking systems are used to gain maximum power by tracking the sun with the aim of increasing the efficiency of photovoltaic panel. Especially, research about the technologies such as solar tracking and maximum power point tracking are increased rapidly to enhance the efficiency for the photovoltaic systems recently. In this thesis, different type of solar tracking systems have been evaluated in terms of efficiency according to tracking techniques of the monitoring units, axes, control strategies and tracking strategies. The review deals with the efficiency comparision, performance, advantages and disadvantages to determine the best panel orientation. Photovoltaic power plant which has 500 kWp power capacity is considered for efficiency evaluation and the location of this power plant is accepted in Muğla province. The reason for choosing Muğla as the place of installation is the easy access to the electricity transmission lines and also it has annual avarage of 3043 hours sunshine duration which is above the avarage of Turkey and it has avarage of 1621 kWh/m2 –year solar radiation value. Also, efficient analysis is performed by using solar energy simulation programs such as PVSOL and PVsyst.