Bağımsız fotovoltaik sistemlerde maksimum güç noktası izleme tekniklerine dayalı DC-DC dönüştürücü
DC-DC converter based on maximum power point tracking techniques in standalone photovoltaic system
  1. Tez No: 798706
  2. Yazar: RAWAA HASAN MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KESER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜÇYETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilindiği gibi, bir fotovoltaik sistemin bariz dezavantajlarından biri, değişen çevresel koşullar nedeniyle güneş radyasyonunun zayıf güç çıkışıdır. Güneş panelinin maksimum güç noktasının izlenmesi, güneş enerjisini dönüştürmek için uygun maliyetli ve verimli bir yaklaşımdır. Çalışma, fotovoltaik sistem bozulmasına dayalı olarak en yüksek güç noktasını belirleme yöntemlerini araştırıyor. Yaklaşımların avantajlarını ve dezavantajlarını vurgulayarak karşılaştırmalı bir analizi yapılacaktır. Sistemin matematiksel modeli ve prosedürleri analiz edilecek ve sonuçlar raporlanacaktır. Örnek olarak, histerezis tipi bir DC voltaj dönüştürücü için bir analog kontrol sistemi oluşturulmuştur. Bir güneş pilinin kısmi gölge altında çalışması, maksimum güç noktasının izlenmesi için bir zorluk olarak görülüyor ve bu soruna çözümler araştırılıyor. Çalışma, MPPT'yi izlemek için üç tipik stratejiye odaklanacaktır: Perturb ve Observe P&O; Artımlı İletkenlik IC; ve Bulanık Mantık. Hızlı şarjı kolaylaştırmak ve pilin ömrünü uzatmak için DC-DC dönüştürücüye bir PI denetleyici takılır ve bağlanır. Bu sistem MATLAB/Simulink kullanılarak analiz edilmiş ve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As is known, one of the obvious disadvantages of a photovoltaic system is the poor power output of solar radiation due to changing environmental conditions. Monitoring the maximum power point of the solar panel is a cost-effective and efficient approach to converting solar energy. The study explores methods of determining peak power point based on photovoltaic system disturbance. A comparative analysis will be made, highlighting the advantages and disadvantages of the approaches. The mathematical model and procedures of the system will be analyzed and the results will be reported. As an example, an analog control system is built for a hysteresis type DC voltage converter. The operation of a solar cell in partial shade is seen as a challenge for monitoring the maximum power point, and solutions to this problem are being explored. The study will focus on three typical strategies for monitoring MPPT: Perturb and Observe P&O; Incremental Conductivity IC; and Fuzzy Logic. A PI controller is attached and connected to the DC-DC converter to facilitate fast charging and extend the life of the battery. This system was analyzed and built using MATLAB/Simulink.