Birinci mertebeli lineer ve Kuazi-Lineer denklemlerin çözüm metotları
The solution methods of first order linear and Quasi-Linear equations
- Tez No: 372731
- Danışmanlar: PROF. DR. MAMMAD MUSTAFAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hazırladığımız bu çalışmada, Birinci Mertebeli Kısmi Türevli Lineer ve Kuazi-Lineer Diferansiyel Denklemlerin çözümü, bu çözümün varlığı, çözüm metotları ve bu denklemlerle bağlı problemler araştırıldı. Birinci Mertebeli Kısmi Türevli Lineer ve Kuazi-Lineer Diferansiyel denklemlerin çözüm metotları incelenerek ayrı ayrı örneklerde çözüm metotlarının uygulaması gösterildi. İki, üç ve n değişkenli Birinci Mertebeli Lineer ve Kuazi-Lineer Diferansiyel Denklemler de ele alındı. Bu denklemlerin genel ve özel çözüm metotlarının bulunması incelendi. Ayrıca bu denklemlerin iki x,y serbest değişkenine bağlı olarak üç boyutlu uzayda oluşturduğu vektör alanlarının, vektör eğrilerinin ve vektör yüzeylerinin bulunması problemlerinin çözüm yöntemi de ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this study we prepared, the first order partial linear and the solution of Quasi-linear differential equations, the existence of this solution, the solution methods and the problems related to these equations have been researched. The application of the solution methods have been shown with separate examples by analyzing the solution methods of First Order linear Partial differential equations and quasi linear differential equations. Two, three and n variable first order linear and quasi linear differential equations have been examined. The solutions of these equations' general and specific solution methods have been studied. In addition, the solution methods of the problems related to vector areas, vector curves and vector surfaces formed by these equations in three dimensional space depending on the two free variables x, y have been told.