Bazı dioksin/furan ve dioksin benzeri bileşiklerin bazı sentetik ve doğal adsorbanlarla adsorbsiyonu
Adsorption of some di̇oxi̇n/furan and di̇oxi̇n-like compounds by some synthetic and natural adsorbents
  1. Tez No: 372732
  2. Yazar: DURSUN KIRIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dioksin/Furan ve dioksin benzeri bileşiklerin tayininde clean-up aşamasında silika, alumina ve karbon içerikli kolonlardan faydalanılmaktadır. Bu kolonlardan farklı çözücü içeriklerinin geçirilmesiyle dioksin/furan ve dioksin benzeri bileşiklerin farklı fraksiyonlarda ayrımı sağlanmaktadır. Böylece dioksin ve benzeri bileşiklerin kantitatif analizinde en önemli aşama gerçekleştirilmiş olur. Bu çalışmada kolon dolgu maddesi olarak kullanılan silika, alumina ve karbon gibi kolon dolgu maddelerinden karbonun yerine laboratuvar ortamında hazırlanan doğal adsorbanlar ve sentezlenen çapraz bağlı sentetik adsorbanlar kullanıldı. Çeşitli ayırma ve deriştirme işlemleri kullanılarak viale alınan numune, GCHRMS ile 10000 rezolüsyonda ölçüm alındı. Numune olarak tüm kolonlarda 2,3,7,8 TCDD standardı kullanılmış olup elde edilen sonuçların geri kazanım değerleri kullanılarak doğal ve sentetik adsorbanların karbona göre performansları değerlendirildi. Doğal adsorbalardan polen, insan saçı ve koyun tüyü, sentetik polimer olarakta poli(1,3-tiazol-2-ilmetakrilamid-ko-4-vinilpiridin-ko-divinilbenzen) (PTMVD), poli(1,3-tiazol-2-il metakrilamid-ko-akrilonitril-ko-divinilbenzen) (PTMAD), poli(1,3-tiazol-2-il akrilamid-ko-akrilonitril-ko-divinilbenzen) (PTAAD), poli(1,3-tiazol-2-il akrilamid-ko-akrilikasit-ko-divinilbenzen) (PTAAAD) ve XAD-1180 ticari polimerleri kullanıldı ve mevcut yöntemde kullanılan karbon kolon ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In determination of dioxin/furan and dioxin-like compounds, the carbon, silica and alümina content columns are utilized in clean-up phase. By passing different solvent contents from these columns, seperation of dioxin/furan and dioxin-like compounds are provided in different fractions. Thus, the most important stage is carried out in quantitative analysis of dioxin-like compounds. In this study, the natural adsorbents and synthesized cross-linked sythetic adsorbents, which are prepared in laboratory, has been used instead of carbon among these materials; silica, alumina and carbon that are used as column lutes. The sample has been taken into a vial by using several seperation and concentration processes and measured at 10000 resolution by GCHRMS. The 2,3,7,8 TCDD standard has been used in all samples' columns and by means of recycling values of these obtained results, the performance of natural and synthetic adsorbents has been evaluated according to carbon. As a natural adsorbent; pollen, human hair, sheep hair and as a synthetic adsorbent; extraction poly (1,3-thiazol-2-yl methacrylamide-co-4-vinyl pyridine-co-divinylbenzene) (PTMVD), poly(1,3-thiazol-2-yl methacrylamide-co-acrylonitrile-co- divinylbenzene) (PTMAD), poly(1,3-thiazol-2-yl acrylamide-co-acrylonitrile-co- divinylbenzene)(PTAAD), poly(1,3-thiazol-2-yl acrylamide-co-acrylicacid -co- divinylbenzene)(PTAAAD) and furthermore XAD-1180 commercial polymers have been used and they have been compared with carbon column in current method.