Wolbachia (Alpha-proteobacteria, Rickettsiaceae) enfeksiyonunun trichogramma türlerinde bazı biyolojik özellikler üzerine etkisi
Effect of Wolbachia (Alpha-proteobacteria, Rickettsiaceae) infection on some biological properties of trichogramma species
  1. Tez No: 372735
  2. Yazar: TUĞBA KAYA BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Wolbachia cinsine ait endosimbiyontlar özellikle Trichogramma cinsi parazitoitlerde yaygın olarak görülmektedir. Wolbachia, bazı Trichogramma türlerinde tam partenogeneze (telitoki) neden olan zorunlu hücre içi bakteridir. Bu çalışmanın amacı bakteri varlığının Trichogramma türlerinde ömür uzunluğu ve parazitleme kapasitesi gibi bazı biyolojik özellikler üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmada, Trichogramma embryophagum (Hartig)'da Wolbachia enfeksiyonunun varlığı wsp-PCR yöntemi ile tespit edilmiştir. T. embryophagum ve Wolbachia taşımadığı belirlenen Trichogramma cacoeciae (Marchal) türleri ömür uzunluğu ve parazitleme kapasiteleri açısından karşılaştırılmıştır. T.
Özet (Çeviri)
Endosymbionts of the genus Wolbachia are widely seen particularly parasitoids of the genus Trichogramma. Wolbachia is an obligate intracellular bacteria that causes fully parthenogenesis (thelytoky) in some Trichogramma species. The aim of this study was to determine the effect of the presence of bacteria in some biological properties like the longevity and parasitism capacity of Trichogramma species. The presence of Wolbachia infection in Trichogramma embryophagum (Hartig) was defined by wsp-PCR tecnique in the study. T. embryophagum and Trichogramma cacoeciae (Marchal) that determined not have Wolbachia, were compared according to their longevity and parasitization capacities. T.