Türkiye'de süne (Eurygaster integriceps, Hemiptera:Scutelleridae) popülasyonlarında endosimbiont bakteri wolbachia enfeksiyonunun belirlenmesi
Determination of endosymbiont bacteria Wolbachia infections in sunn pest (Eurygaster integriceps, Hemiptera:Scutelleridae) populations from Turkey
  1. Tez No: 505907
  2. Yazar: İLYAS KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Buğday dünyada en yaygın olarak yetişen, adaptasyon yeteneği sayesinde her türlü iklim ve yörede yetiştirilebilme özelliğine sahip temel gıda kaynağıdır. Türkiye'de buğdayın en önemli zararlısı olan süne Eurygaster integriceps türü ülkemizde Marmara, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yayılış göstermektedir. Çalışma kapsamında bu bölgelerden her ilden 10 adet olmak üzere toplam 15 ilden (Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Kahramanmaraş, Kırklareli, İçel, Sakarya, Siirt, Şırnak ve Tunceli) 150 adet erkek süne toplanmıştır. Bu bireylerde endosimbiont bakteri olan Wolbachia'nın varlığı ve bulunma oranı wsp primerleri modifiye edilmiş ve elde edilen PCR reaksiyonlarından sekans yapılarak belirlenmiştir. Bulunma oranları Marmara Bölgesi'nde (Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Sakarya) ortalama %98, Doğu Anadolu Bölgesi'nde (Ağrı, Bingöl, Elazığ ve Tunceli) ortalama %95, Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde (Adıyaman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak) ortala %95, Akdeniz Bölgesinde (İçel ve Kahramanmaraş) ortalama %85 oranında Wolbachia enfeksiyonu olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Wolbachia'nın E. integriceps türünde ülke genelinde yaygın olarak (%94.6) bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wheat is the most common food source in the world with the ability to grow in all climates and regions due to its adaptation cagability. Sunn pest Eurygaster integriceps is the most important pest of wheat in Turkey and it has distribution in Marmara, Southeastern Anatolia, Eastern Anatolia and Eastern Mediterranean region. In this study, totally 150 pest individuals with a 10 males from each provinces (Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Kahramanmaraş, Kırklareli, İçel, Sakarya, Siirt, Sirnak and Tunceli) were collected. The presence and availability rates of the endosymbiont bacterium Wolbachia were determined by modifying the wsp primers and by sequencing the obtained PCR reactions. The availability rates of Wolbachia infection are found to be on average 98% in the Marmara Region (Bursa, Çanakkale, Edirne Kırklareli and Sakarya), 95% in the Eastern Anatolia Region (Ağrı, Bingöl, Elazığ and Tunceli) 95% in the South Eastern Anatolian Region (Adıyaman, Diyarbakır, Siirt and Şırnak) and 85% in the Mediterranean Region (İçel and Kahramanmaraş). As a result, Wolbachia was found to be common (94.6%) in E. integriceps species in the whole country.