Peroksit tipi katot elektrotların yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural properties of peroxide type cathode electrodes
- Tez No: 929069
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DURMUŞ ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda çevre kirliliği, dünya çapında en önemli ve acil sorunlardan biri haline gelmiştir. Fosil yakıtların kullanımı, hava ve su kirliliğine, ekosistemlerin bozulmasına ve iklim değişikliğine yol açmaktadır. Bu nedenle, temiz alternatif enerji kaynakları ve düşük karbon salınımı yapan enerji üretim teknolojileri geliştirmek büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji sistemleri ve verimli enerji üretim yöntemlerine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu nedenle, Dy (Dysprosium) tabanlı katot elektrot üretimi gerçekleştirilmiştir. Dy (Dysprosium) yakıt hücrelerinde özellikle katı oksit yakıt hücreleri (SOFC'ler) için önemli bir araştırma alanıdır. Katot elektrotlar, yakıt hücresinin elektrik üretim verimliliğini doğrudan etkileyen bileşenlerdir ve bu nedenle, yüksek performanslı katot elektrot malzemeleri, SOFC teknolojisinin etkinliğini artırmak için kritik öneme sahiptir. Bu amaçla, SrCO₃, Fe₂O₃, Dy₂O₃ ve CoO bileşikleri kullanılarak oluşturulan beş farklı katot elektrot numunesi, katı hal reaksiyonları ile hazırlanmış ve bu numunelere X-ray diffraksiyon (XRD) analizi yapılmıştır. Bu analizler, katot elektrotlarının yapısal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sonuç olarak, DS7CF isimli katot elektrot numunesi, SrCO3 katkısının en yüksek olduğu numune, XRD analizleri değerlendirildiğinde referans kodu 01-082-2445 ve kimyasal formülü Sr ( Co0.81 Fe0.19 ) O2.78 bileşeğin kübik fazı(δ1) ile % 55 uyum göstermektedir. Ayrıca kübik fazın birim hücre parametreleri a=3,84910, b=3,84910 ve c=3,84910 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution has become one of the most critical and urgent problems worldwide in recent years. Using fossil fuels leads to air and water pollution, ecosystem degradation, and climate change. Therefore, developing clean alternative energy sources and low-carbon energy production technologies is essential. In this direction, interest in renewable energy systems and efficient energy production methods is increasing. Therefore, Dy (Dysprosium) based cathode electrode production has been carried out. Dy (Dysprosium) is an important research area in fuel cells, especially for solid oxide fuel cells (SOFCs). Cathode electrodes are components that directly affect the fuel cell's electricity production efficiency; therefore, high-performance cathode electrode materials are critical in increasing the efficiency of SOFC technology. For this purpose, five different cathode electrode samples formed using SrCO₃, Fe₂O₃, Dy₂O₃, and CoO compounds were prepared by solid-state reactions and X-ray diffraction (XRD) analysis was performed on these samples. These analyses were carried out to determine the structural properties of cathode electrodes. As a result, the cathode electrode sample named DS7CF, the sample with the highest SrCO3 contribution, has a reference code of 01-082-2445 and a chemical formula of Sr (Co0.81 Fe0.19) O2.78 and shows 55% compatibility with the cubic phase (δ1) of the compound when XRD analyzes are evaluated. In addition, the unit cell parameters of the cubic phase are a=3.84910, b=3.84910, and c=3.84910.