Mikro çelik tellerin yüksek dayanımlı harçların bazı mekanik özelliklerine etkisi
Effect of micro steel wire on some mechanical properties of high strength mortar
- Tez No: 372741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK EMRE GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında çelik teller ile üretilen, farklı basınç dayanımlarındaki ve farklı çelik tel oranlarındaki harç numunelerinin fiziksel özellikleri ve çelik tellerin eğilmede çekme ve basınç dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, iki değişik S/Ç oranına sahip karışımlar içerisine, karışımın hacimce %0,5, %1 ve %1,5'i oranında çelik lif ilave edilerek, 40 mm× 40mm ×160 mm boyutlarında dikdörtgen prizma numuneler üretilmiştir. Numunelerin üretimi aşamasında ıslak birim hacim ağırlık değerleri ölçülmüş ve bunlar daha sonra kuru birim hacim ağırlıklarıyla karşılaştırılmıştır. Üretilen numuneler 28 gün +20 °C de kürde bekletildikten sonra, eğilmede çekme ve basınç deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneylerde referans olarak telsiz harcın eğilmede çekme ve basınç dayanım değerleri alınmıştır. Çelik tellerin harçta çekme üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, çelik tellerin harçta çekme gerilmelerine karşı direnç gösterdiği anlaşılmıştır. Ancak bu direncin belirli bir çelik tel oranına kadar hızlı artış göstermesine karşın, belirli orandan sonra artışın yavaşladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca harcın çekme gerilmesinin tel oranının yanı sıra harcın basınç dayanımına da bağlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated the physical properties and flexural strength of steel wire produced with micro steel wires, and different rates in different compressive strength of mortar specimens. For this purpose, adding 0.5% of 1% and 1.5% volume of a mixture to the steel wire ratio into the two different W/C ratio mixtures, we produced rectangular samples with dimensions of 40 mm × 40 mm × 160 mm. During the production of the samples, wet values and unit volume weights were measured and then these values were compared with the dry unit volume. After putting these produced samples 28 days + 20 °C cure, flexural and compressive tests were done. The values from the mortar flexural and compressive wireless were taken as a reference. In the investigation study of the effects of steel wires shrinkage on the mortar, it is understood that the steel wires in concrete had a resistance for tensile straining. However, although this rapid increase in the rate of a specific resistance of steel wire, it is observed that after a certain ratio of increase slowed down is exceeded. In addition, it is understood that both the ratio of tensile strained wire of concrete, and the concrete pressure resistance is connected.