Türkiye Bombus altcinsi (Hymenoptera: Apidae, Bombus latreille, s. str.) türleri üzerinde sistematik araştırmalar ve bunların tozlaştırıcı etkileri üzerine çalışmalar
Systematical studies on the species of the subgenus Bombus (Hymenoptera: Apidae, Bombus latreille, s. str.) in Turkey and studies on their pollination effects
- Tez No: 372764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması ile Bombus (s. str.) altcinsi içerisinde incelenen 2 türde landmark tabanlı geometrik morfometrik çalışmalarının kullanılması hedeflenmiştir. Ayrıca bombus arılarının örtü altı tarımda tozlaştırıcı etkileri çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de yayılış gösteren toplam 351 örneğin kanat yapıları analiz edilmiştir. Bu örneklerden 172 erkek ve 179 işçi birey üzerinde geometrik morfometrik analizler uygulanmıştır. Örneklerin sağ ön kanatlarına landmarkların yerleştirilmesi sonucu landmarkların iki boyutlu Kartezyen koordinatları belirlenmiş, ardından Procrustes analizi ile standardize edilmiş ve ince tabaka analizi ile kanatlarda gözlenen deformasyonlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgulardan her iki türün belirgin bir şekilde birbirlerinden ayrıldıkları anlaşılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde örtü altı tarımda kullanılmak üzere Bombus terrestris türü arılar Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde bulunan bir uygulama serasında çalışılmıştır. Bombus terrestris arılarının yirmi bir gün boyunca tozlaştırıcı davranışları izlenmiş ve çalışma çift tekerrürlü olarak yapılmıştır. Elde edilen bulgulardan en iyi tozlaştırma aktivitesinin sabah 8:00-10:00 saatleri arasında gerçekleştiği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined two species in the subgenus Bombus (s. str.) landmark-based geometric morphometric studies on the use of targeted. Moreover, the effect of bumble bee pollination on greenhouses were also studied. The wing structure of 351 samples distributed in Turkey were analyzed. Geometric morphometrics analysis were performed on 172 males and 179 workers. After digitizing landmarks on right fore wings, 2-dimensional cartesian coordinates were obtained and these were standardized by Procrustes analysis, and deformations were determined by thin-plate spline analysis comparatively. According to the results, it is found that both two species were found to be separate. In the second part of the study, Bombus terrestris was used in a greenhouse located in Hacettepe University Beytepe Campus. Pollinating behaviour of B. terrestris have been observed for 21 days and the study was performed as double replicates. The finding support that, the best pollinating activity was observed between 08:00-10:00 am.