Preparation of poly (glycidyl methacrylate) based cryogels for immunoaffinity chromatography
İmmünoafinite kromatografisi için poli (glisidil metakrilat) temelli kriyojellerlerin hazırlanması
- Tez No: 372806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İmmünoafinite kromatografisi (IAK), biyoafinite kromatografisinin antikor veya antikor-temelli moleküllerin katı faz olarak kullanıldığı özel bir türüdür. Bu teknik, bir çok disiplin tarafından kullanılmakta olup özellikle biyokimyada fonksiyonel proteinlerin tek basamaklı ayrılması ve saflaştırılmasında tercih edilmektedir. Aynı zamanda immünoafinite kromatografisi, antikor zenginleştirilmesi ve hücre ayrılmasında da kullanılmaktadır. IAK kolonları antikor ve onların hedef molekülleri arasında kuvvetli ve seçici bağlama yapmaktadırlar. Antijen veya antikor bağlı katı destek malzemesi ve hedef antikor veya hücre saflaştırılır. Spesifik biyoligandlar polimerik malzeme üzerine basit asit/baz katalizörlüğünde bağlanabilir. Çalışma kapsamında, poli(glisidil metakrilat) temelli kriyojeller hazırlanmış ve kriyojellerin gözenekli yüzeylerine anti-insulin antikorlarını immobilize edilmiştir. Kriyojeller şişme testi, Fourier dönüşümlü infrared (FTIR) ve Raman spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskopu ile karakterize edilmiştir. Ayrıca; ayırma koşullarını optimize etmek için adsorpsiyon kapasitesine pH, başlangıç insülin derişimi, akış hızı ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immunoaffinity chromatography (IAC) is a special type of bioaffinity chromatography that uses antibodies or antibody-related molecules as the stationary phase. This technique is used by many disciplines, particularly prefering in biochemistry on one-step separation and purification of functional protein. Also, immunoaffinity chromatography is used in antibody enrichment and separation of cells. IAC columns typically have strong and selective binding between antibodies and their target antigens. Antigen or antibody immobilized to the solid support and target antibody or cell is purified. Specific bioligands can be immobilized directly on polymeric material with simple acid base catalyst. In our study, we prepared poly(glycidyl methacrylate) based cryogels and immobilized anti-insulin antibodies on porous surface of cryogels. We characterized cryogels with swelling test, Fourier transform infrared (FTIR) and Raman spectroscopy, and scanning electron microscopy. Also, effects of pH, initial insulin concentration, flow rate, and temperature on adsorption capacity were examined to optimize separation conditions.