Sanata duyulan ilgi düzeyi ile demokratik tutum arasındaki ilişki
  1. Tez No: 37282
  2. Yazar: S. RUKEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ SAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
IV - ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Özet Bu araştırmanın amacı, sanata duyulan ilgi düzeyi ile demokratik tutum değişkenleri arasında bir ilişkinin varolup olmadığını ölçmektir. Araştırma, sosyal ve fen alan farkı da gözetilerek A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi ve A.Ü. Fen Fakültesi son (4.) sınıf öğrencileri üzerinde, 1993-94 öğretim yılının sonunda yapılmıştır. Araştırmada, Özer (1989) tarafından geliştirilen Demokratik Tutum Ölçeği'nden yararlanılarak hazırlanan ve büyük kısmı Özer'e ait olan yeni bir DTÖ kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen ve puanları toplanabilir olarak düzenlenen, böylece Likert Tutum Ölçeği'ne yakın bir biçimde hazırlanan Sanata Duyulan İlgi Düzeyini ölçen bir bilgi formu da kullanılmıştır. Sanatla ilgili olan bilgi formunda A.Ü. EBF ve A.Ü. FF öğrencileri arasındaki farkarı ölçmek amacıyla; müzik, yazın, tiyatro ve sinema alanlarında seçtikleri türlerle ilgili sorular da bulunmaktadır. İstatistiksel olarak iki değişken arasındaki korelasyon hesaplanmış, ayrıca sanatla ilgili diğer sorular için iki grubun (yüzdenin) karşılaştırılmasını sağlayacak teknikler kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda sanata duyulan ilgi düzeyi ile demokratik tutum arasında.41 lik bir korelasyon bulun muş ve bu,.01 düzeyinde anlamlı çıkmıştır. Ayrıca sanatla ilgili diğer sorularda da A.Ü. EBF ve A.Ü. FF öğrencileri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to examine the relationship between the level of interest in arts and the democratic attitudes. This study has been made on 149 fourth grade students from the Faculty of Science of Ankara University and 184 fourth grade students from the Faculty of Educational Sciences of Ankara University The scale for“democratic attitude”developed by Özer (1989) has been partly used in this study. A survey which measures the level of interest in arts has also been carried out. At the end of statistical analysis, some important differences have been found out between the students from the Faculty of Science of Ankara University and students from the Faculty of Educational Sciences of Ankara University. Moreover, a coeficient of correlation of.4049 has been found between the level of interest in arts and the democratic attitudes. This result has been expressed as quite significant. 167