Meslek lisesi öğrencilerinin yükseköğretimden beklentileri
  1. Tez No: 37283
  2. Yazar: ERCAN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
88 BÖLÜM-5 ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER ÖZET Bu araştırmada meslek lisesi öğrencilerinin yükseköğretimden beklentileri belirlemeye çalışılmıştır. Meslek lisesi öğrencilerinin yükseköğretime yöneltilmeleri ve yükseköğrenim tercihleri konusunda iki belirgin problem ortaya çıkmaktadır: 1. Meslek lisesi öğrencileri bir meslek sahibi olmuşken, mesleği ile ilgili bir iş bulma olanağına sahipken, bütün çabalarım başarma olasılıkları oldukça az olan yükseköğretime yöneltmeleri, 2. Yükseköğrenim görebilecek akademik yetenekleri yüksek öğrencilerin de tüm teşviklere rağmen, yükseköğretim tercihlerini kendi branşlarıyla ilgili bölümlerden yapmamaları, gördüğü ortaöğretimle ilgisi olmayan bölümleri tercih etmeleridir. Beklenenin ötesindeki bu tür gelişmeler, herşeye rağmen yükseköğrenim görmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin, yükseköğretimle ilgili düşüncelerinin ve yükseköğretimden beklentilerinin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Araştırmada meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin yükseköğretimle ilgili beklentileri; cinsiyet, okul türü ve branşında yükseköğrenim görmek isteyip istememe değişkenlerine göre ele alınmıştır. Bu değişkenlere uygun olarak, yeni bir“Meslek Lisesi Öğrencilerinin Yükseköğretimden Beklentileri Anketi”geliştirilmiştir.89 Öğrencilerin sosyo-ekonomlk düzeylerini belirlemek için de Bacanlı (1990) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda her iki ölçek; Ankara İl Sının içinde bulunan beş değişik, on meslek lisesinin, son sınıflarında öğrenim görmekte olan 408 öğrenciye uygulanmıştır. Örneklemin 209'unu kız öğrenciler, 169'unu erkek öğrenciler oluşturmuştur. Verilerin analizinde, öğrencilerin yükseköğretimden beklentileri anketine verdikleri cevaplar; okul türüne, cinsiyete ve branşlarında yükseköğrenim görmek isteyip istememe değişkenlerine göre sınıflandırılmıştır. Anketteki her madde, ayrı ayrı analiz edilmiştir. Okul türüne göre verilen cevapların istatistiki çözümlerinde“Tek Yönlü Varyans Analizi”tekniği kullanılmıştır. F değeri anlamlı bulunan maddelerde ayrıca“t”testi kullanılmıştır. Branş ve cinsiyet değişkenlerinin analizlerinde de“t”testi kullanılmıştır. Ortalamalar arası farkların anlamlılık düzeylerinin belirlenmesinde 0.01 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. Bu düzey, F değerleri için de esas alınmıştır. Öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeylerini belirlemek amacıyla aritmatik ortalama ve yüzde teknikleri kullanılmıştır. Okul türü, cinsiyet ve branşlarında yükseköğrenim görmek isteyip istememe değişkenlerine göre, aralarında anlamlı farklılıklar bulunan anket maddeleri şunlardır;90 Okul Türü Değişkenine Göre; * Bilgi ve kültürü geliştirme isteği * Askerlik görevini ileri yaşlara erteleme isteği dışındaki tüm anket maddelerinde okullar arasında istatistiksel yönden anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin anket maddelerine verdikleri cevaplarda, sağlık meslek lisesi öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin benzer düşünerek kendi aralarında bir grup, endüstri meslek, ticaret ve kız meslek lisesi öğrencilerinin de kendi aralarında benzer düşünerek bir grup oluşturdukları görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre ; * Daha iyi kazanç getiren bir meslek edinme isteği * Ailelerin yükseköğrenim görmeleri konusundaki baskılan maddeleri, yükseköğrenim görmek istemelerinde erkek öğrenciler tarafından kız öğrencilere göre daha fazla önem bulunurken, * Bir süre değişik bir sosyal çevrede bulunma isteği maddesi, kız öğrenciler tarafından daha önemli bulunmuştur. Branş değişkenine göre; * Meslek liselerinde edinilen mesleki bilgi ve becerilerin iş alanındaki uygulamalarda yeterli olmaması * Şimdiki meslekleriyle ilgili iş bulamama kaygısı * İşlerini kuruncaya kadar vakitlerini bir eğitim kurumunda geçirme isteği maddeleri, branşlarında yükseköğrenim görmek isteyen öğrenciler tarafından daha önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY In this research the expectations of 408 students (209 girls and 169 boys) from high schools of profession has been measured through questionnaire method. There are two problems related to preference and oriantation of the students of professonial high schools to university education: 1. The students from professional high schools who have got a proffesion and also have a chance to find a Job after graduation in their field, have been orientated to the university education on which their probobility of to achieve is very rarely. 2. The students who are academicly expected to achieve, make their preference related to the branch at university education but not in the field of their branchs of their hing school education. The two above mentioned problems are also the main problems of this research. In this research there are 3 variations related to the expectations of the students of last classes of professional high schools; -sex, -the type of the school. -wish to attend to university in the field of their education. According to the above mentioned variations a new questionnaire has been developed titled as“Expectations of the99 students of professional high schools”. Scale developed by Bacanh (1990) has been used for to point out the socioeconomic levels of students. Both questionnaire and scale of Bacanh have been applied to 408 students (209 girls, 169 boys)who attend to last classes of proffesional high schools (5 different types, totally 10) in Ankara. The answers of the students to the questionnaire are classified as per variations of the type of the school, sex and the wish to attend the university in his branch. For the analysis of the answers given as per school type, the technique of“variation analyse-oneway”has been used. For the items in which F value has been found significant, test t has also been used. Also for the analysis of the variations sex and branch test t has been used. For to determine the significance level of the difference within mediums, 0.01 significance level has been appropriated. This level is also basic for the F values. For deterimining the socio-economic levels of the students, the techniques of percent and mathematical average has been used. The items of the questionnaire which has significant differency between as per sex, the type of the school and the wich to attend to university in his educational branch, are these: As per sex: Boys find more significant the items a wish to get a Job which provides better earning and the pressure by their families on attending to university, than girls.100 Girls find more important the item having a different social environment than boys. As per brahch: The students, who want to attend to the university in the field of their educational branch, find more significant the items being thoughtful about finding a Job in the field of thein educational branch, finding their knowledge and ability not enough in pratice and the wish being in educational environment upto establishing their work. As per the type of the school: Significant differencies have been found between school types related to all items of questionnaire except the items wich to develop the knowledge level and military service. Considening the answers of the questionnaire, the students of the schools of trade, endustry and girls trainnig are very similar and the others appears as an another group.