Kırmızı lahana antosiyaninlerinin mika/titanya özel etki pigmentleri üzerine çöktürülmesi
Deposition of red cabbage anthocyanins on mica/titania special effect pigments
- Tez No: 372847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kırmızı lahanadan elde edilen antosiyanin pigmentleri, bir saflaştırma adımının ardından, farklı pH değerlerinde daha önceden üretilmiş olan mika/titanya pigmentlerinin üzerine çöktürülmüştür. Hem antosiyanin pigmentleri, hem de mika/titanya/antosiyanin kombinasyon pigmentleri kızılötesi, UV-görünür bölge ve Flüoresans Spektrometrisi yöntemleri ile incelenmiştir. Antosiyanin pigmentleri, ışığa duyarlılaştırılmış boyar maddeli güneş gözelerinde“boyar madde”bileşenleri olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımlarda, genel olarak asidik ortamda kaplama yapılmış ve çözelti pH değeri bir parametre olarak kabul edilmemiştir. Flüoresans yayınım şiddetinin azalmasının daha etkin bir yük transfer kompleksinin oluşumunun göstergesi olarak kabul edildiği bu çalışmalarda, antosiyanin moleküllerinin bir formunun baskın olarak TiO2 yüzeyine kaplandığı ve bu formun yük transferinden sorumlu olduğu iddia edilmiştir. Bu çalışmada; kaplanma ortamının pH değerinin antosiyanin moleküllerinin yapısal dönüşümlerine etkisi, rutil formundaki nano yapılı titanya yüzeylerle etkileşimi ve bu etkileşimle ilişkilendirilmesi incelenmiştir. Yüksek pH değerinde yapılan kaplamalarda, düşük pH değerlerinde yapılan kaplamalara göre daha fazla flüoresans yayınımı kaybı gözlenmiştir. Bu gözleme dayanarak, kaplama ortamının pH değerinin kontrol edilmesi ile ışığa duyarlılaştırılmış boyar maddeli güneş gözeleri için daha yüksek hücre verimliliklerine ulaşılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthocyanin pigments extracted from Red Cabbage (Brassica oleracea) were deposited at different pH values on formerly synthesized mica-titania pigments after a purification step. Both anthocyanin pigments and mica/titania/anthocyanin pigments are investigated by using infrared, UV/VIS and fluorecence spectroscopies in order to understand the interactions of anthocyanins with the nano-titania surfaces. Anthocyanins have been considered as dye components in dye sensitized solar cells. The pH of the deposition medium was not investigated as a parameter in those studies and generally kept acidic (around a pH of 2-3). Therefore it was speculated that a dominant form of anthocyanin was deposited and responsible of the charge transfer reactions. It was reported that the lower the fluorescence, the higher would be the charge transfer efficieny. Here the effect of pH on structural transformations of anthocyanins was investigated with a reference to their interaction with the rutile nano-titania Surfaces in the deposition medium. The fluorecence of the combination pigments at higher pH values was lower compared to those of at lower pH values, due to the quenching effect among different forms. It can be proposed that a control on pH of the deposition medium can improve the cell efficiencies.