Sert şekerlemelerde kontrolsüz inversiyon ve soğuk erime problemlerinin araştırılması ve çözüm önerileri
Research of uncontrolled inversion and cold melting problems of hard candies and proposals for solutions
- Tez No: 372855
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada sıcak ve nemli atmosfer koşullarında depolanan ve satılan sert şekerlemelerin karşılaştığı kontrolsüz inversiyon ve soğuk erime problemlerinin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sert şekerlemelerin ve bileşenlerinin termal özellikleri diferansiyel tarama kalorimetresi ile belirlenmiştir. Farklı formülasyonlardaki sert şekerlerin iklimlendirme kabininde hızlandırılmış raf ömrü testleri yapılmıştır. Sert şekerlemelerin farklı bağıl neme sahip atmosferdeki davranışlarını görebilmek için nem adsorpsiyon izotermleri çizilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda farklı formülasyonlara sahip sert şekerlemelerin difüzyon katsayıları hesaplanmıştır. Yurt içi ve yurt dışı piyasalardan farklı markalarda sert şekerlemeler temin edilerek HPLC ile sert şekerlemelerin glukoz, fruktoz ve sakkaroz içerikleri belirlenmiştir. Sert şekerlemelerin karbonhidrat içeriğinin belirlenmesi amacıyla Raman spektroskopisi ve kemometrik yöntemlerden kısmi en küçük kareler (PLS) tekniği kullanılarak hızlı bir yöntem geliştirilmiştir. Sert şekerlemelerde kullanılan tamponların inversiyon üzerine etkisi Raman spektroskopisiyle incelenmiştir. Raman spektroskopisiyle geliştirilen yöntem ve HPLC kullanılarak sert şekerlemelerde oluşan inversiyon problemlerinin nedenleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda kontrolsüz inversiyon ve soğuk erime problemlerinden arındırılmış ürün geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to solve the uncontrolled inversion and cold melting problems of hard candies that were stored and sold under hot and humid conditions. For this purpose the thermal properties of hard candies and their ingredients were determined by differential scanning calorimeter. Accelerated shelf life tests were applied to different formulated hard candies in a climate chamber. The diffusion coefficient of different formulated hard candies were calculated according to the obtained data. Different brands of hard candies from domestic and foreign markets were obtained and their glucose, fructose and sucrose contents were determined by high performance liquid chromatography (HPLC). A rapid method was developed to determine the carbohydrate content of hard candies by Raman spectroscopy and a chemometric method, partial least square. The effects of buffers, that were used in hard candies, on inversion were investigated by Raman spectroscopy. The reasons of the inversion problems that occurs in hard candies were searched by using the developed technique of Raman spectroscopy and HPLC. Based on the results of the study , the product with a best formula was developed.