Sert şekerlerde bazı suda çözünen sentetik renklendiricilerin ultra yüksek basınç sıvı kromatografisi ile belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on determination of some water-soluble synthetic colorants in hard candy by ultra high pressure liquid chromatography
  1. Tez No: 625584
  2. Yazar: NİSA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Türk Gıda Kodeksi'nde (TGK) gıdalarda kullanımına izin verilmekte olan 12 sentetik gıda renklendiricilerinin sert şekerlerde belirlenmesi için Ultra Yüksek Basınç Sıvı Kromatografisi ve Diyot Seri Dedektör (UHPLC-DAD) cihazının kullanıldığı yeni bir analiz metotu geliştirilmiştir. Analiz edilen renklendiricilerin belirlenmesinde, TGK'da gıdaların üretiminde kullanılmasına izin verilen ve şekerlemelerde en sık kullanılan mavi, sarı ve kırmızı renklere sahip olan renklendiriciler tercih edilmiştir. Validasyon çalışmalarında ticari olarak satılan, içerisinde renklendirici olmadığı belirlenen sert şekerler kullanılmış ve örnek hazırlama aşamaları Türkiye'de resmi kuruluşlar tarafından da kullanılmakta olan NMKL-130 metotu esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Metot geliştirme çalışmaları HPLC için önerilen metot geliştirme basamakları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Metot geliştirme çalışmaları sonucunda 12 sentetik renklendiricinin 10 dk'dan daha kısa sürede belirlendiği yeni bir analiz metotu elde edilmiştir. Elde edilen metot için yapılan validasyon çalışmalarında doğruluk, kesinlik tekrarlanabilirlik, laboratuvar içi tekrar üretilebilirlik ve seçicilik parametreleri irdelenmiştir. Geliştirilen analiz yönteminin geçerliliği sağlanmış ve elde edilen sonuçlar metot validasyon parametreleri için kabul edilebilir aralıklarda bulunmuştur. Yapılan metot geliştirme çalışmaları sonucunda çevre dostu, kabul edilebilir doğruluk ve kesinlik değerlerine sahip ve kısa sürede 12 renklendiricinin belirlenmesini sağlayan yeni bir analiz metotu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new analysis method was developed to determine 12 synthetic food colorants, which is permitted to be used in food at Turkish Food Codex Colorant Notification in Foods, in hard candies by using Ultra High-Pressure Liquid Chromatography and Diode Array Detector. Food colorants, determined in the study, were chosen among the colorants which permitted to be used in food at Turkish Food Codex in the processing food and had blue, yellow, red colors which mostly used in foods. Commercial hard candies which were determined as not containing colorants were used in validation studies and sample extraction was made according to NMKL 130 method, also used by government agencies. Method development processing carried out by following method development phases recommended for HPLC method development. At the end of the method development studies, a new analysis method which allows determining 12 colorants in shorter than 10 minutes was obtained. Parameters of accuracy, precision, repeatability, intermediate precision and specificity were studied for the validation study of the method. The results of the validation parameters were within an acceptable range to obtain validity of the method. As a result of the method developing studies, a new method that is environmentally friendly has high accuracy and precision values and allows to get good separation of 12 coloring components with minimal time was obtained.