Polis merkezlerinin algılanmasına yönelik deneysel bir çalışma
An experimental study oriented perception of police stations
- Tez No: 372857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde polis merkezi binaları, insanların gözünde doğrudan ve dolaylı bazı anlamlar taşımaktadır. Polis merkezi binalarının vatandaşla polis arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirecek nitelikte, vatandaşın arzuladığı mimari karakteristiğe sahip olması önemli bir ihtiyaçtır. Bu sebeple bu çalışmada, insanların farklı polis merkezi cephelerinden algıladıkları ve bu cephelere yükledikleri anlamları saptamak, kentin mimari birikimine katkı sağlayacak, kentte özgün bir figür olarak yer tutacak bir polis merkezi cephesinin tasarımına veri sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, internetten temin edilen, polis merkezi olarak kullanılan veya polis merkezi olma potansiyeli taşıyan 60 adet yapının fotoğrafı, mimarlardan oluşan uzman grup (n=5) değerlendirmesine tabi tutularak her bir fotoğrafın mimari karakteristiği belirlenmiştir. Daha sonra bu mimari karakteristik özellikler baz alınarak fotoğraf sayısı 20'ye düşürülmüş; mimar (n=32), öğretmen (n=51) ve polis (n=50) gruplarından oluşan 133 kişilik katılımcı grubuna, yaklaşılabilirlik, profesyonellik, prestij ve beğeni ana başlığı altında sorular/durumlar yöneltilerek, onlardan bu 20 adet yapı fotoğrafını anket yoluyla değerlendirmeleri istenmiştir. Anket sonucu ele edilen veriler SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; tüm toplumun beğenisini kazanacak bir polis merkezi tasarımında yapının yaklaşılabilir ve özellikle de prestijli olmasına özen gösterilmelidir. Toplumun tamamının her yönüyle beğenisini kazanacak bir polis merkezleri tasarlanacak ise bu yapıların dışarıdan bakıldığında girişi net şekilde algılanan, oturaklı ve durağan bir görünüme sahip, cam ağırlıklı yüzeyleriyle içerisi hakkında fikir veren, ince görünümlü, monoton pencere düzeni ile kamu yapısı olduğunu hissettiren bir mimari karakterde olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the police station buildings have several direct and indirect meanings in the eyes of the people. It is an important need that these buildings have the architectural characteristics of the citizen's desire which strengthen the relationship between citizens and police. For this reason, the aim of this study is to determine what people perceive from different police station facades and so what meanings are assigned to them. By the help of this information, it will be easier to design a police station facade contributing the city's architecture knowledge and holding place in the city as a unique figure. Within the context of this study, the internet photographs of 60 buildings serving as police stations or having a potential to serve as police stations were evaluated by an expert group of architects (n=5). As a result of this evaluation, the architectural characteristics of each photograph were determined. Then, the number of photographs was reduced to 20 based on these architectural characteristics. Participants (n=133) consisted of 32 architects, 51 policeman and 50 teachers were asked to rate these 20 building photographs by a questionnaire survey comprising questions/situations under the main titles of Approachability, Professionalism, Prestige and Liking. The data obtained in the survey results were analyzed with SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences). In accordance with the survey results, in the design of a police station which will have the admiration of the whole of society, it must be taken into account that the building is approachable and especially the prestigious. If the police stations will be designed to obtain the appreciation of the whole of society, it is required that these buildings should have some architectural characteristics such as clearly perceived entrance when looked from the outside, durable and stable facade, mainly glass surfaces giving an idea about inside, fine-looking, a public building view with its monotone fenestration.