Sündiken dağları'nın oedemeridleri (Coleoptera: Oedemerıdae)
Oedemerids (Coleoptera: Oedemeridae) of the sündi̇ken mountains
  1. Tez No: 372858
  2. Yazar: ŞİRİN BAHAR KARAHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Palearktik bölgenin Akdeniz alt bölgesinde bulunan Sündiken Dağları oedemeridlerinin faunistik ve sistematik olarak değerlendirmesi yapılmıştır. Oedemeridler çoğu çiçekli bitkinin tozlaşmasında büyük rol oynamasına rağmen ülkemizdeki çalışmaları yeterli değildir. Çok çeşitli iklim tiplerini bir arada bulunduran Sündiken Dağları'nda ve içinde bulunduğu Eskişehir ilinde ise hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak, yapılan çalışma ile Türkiye oedemerid faunasına katkı yapılması amaçlanmıştır. Çalışma 2011-2013 yılları arasında yapılmıştır. Çalışma bölgesinde çeşitli yakalama metotları kullanılarak 464'ü erkek, 255'i dişi olmak üzere toplam 719 oedemerid örneği toplanmıştır. Değerlendirmelerin sonucunda 6 cinse ait 17 tür tespit edilmiştir. Chrysanthia viridissima (Linnaeus, 1758) Türkiye faunası için yeni kayıt olup, diğer türler ise Eskişehir ili için ilk kez bu çalışma ile kaydedilmiştir. Ayrıca tespit edilen türlerin teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Palearktik ve Türkiye yayılışları, erkek ve dişi fotoğrafları ile erkek genital fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oedemerids of Sündiken Mountains which take place in subregional Mediterranean of Palearctic Region was evaluated faunistically and sistematically in this study. Although oedemerids play role in pollination of many flowering plants, related studies in our country are still inadequate. Moreover, no study has been worked through in Sündiken Mountains that comprises a wide range of climatic types and in Eskişehir district in which they are included. Considering those situations, a major contribution to Turkey's oedemerid fauna was aimed to be made by this study. The study was made between the years 2011-2013. In total 719 oedemerid samples includig 464 male and 255 female species were collected by using various of capturing methods. At the end of the analysis 17 eidos belonging to 6 species were identified. As a result, Chrysanthia viridissima (Linnaeus, 1758) was registered as the new record for Turkey's fauna and the other species were recorded for Eskişehir district for the first time with this study. Besides, identification keys, deployments through Turkey and Palearctic, male and female photos and the photos of male genitals belonging to the identified species were supplied.