Yaygın olarak kullanılan rf elektromanyetik alan kaynaklarının elektromanyetik kirlilik analizi
The measurement of widely used rf electromagnetic field sources' analysis of electromagnetic pollution
  1. Tez No: 372863
  2. Yazar: NİHAN MERVE SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan elektronik cihazlar nedeniyle sürekli olarak elektromanyetik alana maruz kalınmaktadır. Bu tez çalışmasında teorik olarak, elektromanyetik alan ve temel kavramlar, elektromanyetik alan kaynakları, elektromanyetik alanın sağlık etkileri, bu konudaki ulusal ve uluslararası kuruluşlara ait sınır değerler ve elektromanyetik alandan korunma yöntemleri açıklanmıştır. Öncelikle yaygın olarak kullanılan cep telefonları, mikrodalga fırınlar, telsiz telefonlar ve WLAN'ın 1 cm, 10 cm, 30 cm ve 1 m olmak üzere farklı mesafelerdeki elektromanyetik alan şiddeti değerleri tespit edilerek Türkiye'de geçerli olan elektromanyetik alan şiddeti limit değerleri ile kıyaslanmıştır. Daha sonra Ankara'da bir okulda elektromanyetik alan şiddet değerlerinin belirlenmesine yönelik yapılan ölçümlerde elde edilen sonuçlar itibariyle bu hassas bölgenin yönetmelikle belirlenen sınır değerlere uygunluğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to developing technology in the world, human is exposed to the electromagnetic fields increasingly by using electronical systems. In this thesis, theoretically, electromagnetifc field and basic definitions, electromagnetic fields sources, the health effects of electromagnetic fields, the limit values of national and international instituons and the protection from electromagnetic fields are described. Firstly, widely used mobile phones, microwave owens, DECT phones and WLAN 's electromagnetic field's amplitude are measured at different distances eg. 1cm, 10 cm, 30 cm, 1m and compared to limit values of electromagnetic field amplitude in Turkey. Then, the amplitude of the electromagnetic field is measured in a school in Ankara and the results of this measurement compared to the limit values in the relevant regulations.