Basınçlı kaplarda malzeme seçimi için karar destek sistemi geliştirilmesi
Development of a material selection decision support system for pressure vessels
  1. Tez No: 372862
  2. Yazar: ARİF BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Malzeme bilimindeki gelişmelerle birlikte artan malzeme çeşitliliği basınçlı kaplarda karar vermeyi zorlaştırmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmada basınçlı kap parçasının çalıştığı ortama göre en uygun malzeme seçimini yapabilecek karar destek sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen karar destek sisteminin adı MATSEL olup iki kısımdan oluşmaktadır. MATSEL programının ilk aşaması ön eleme işlemi olup, malzeme alternatifleri değişken sorularla ve limit değerlerle uygun aday malzemelere elenmiştir. MATSEL programının sonraki aşamasında ise çok kriterli karar verme yöntemleri olan TOPSIS, ELEKTRE ve VIKOR ile uygun karar sıralamaları oluşturulmaktadır. Veritabanında yer alan malzeme özellikler ASME BPVC ve CES programından veriler alınarak oluşturulmuştur. MATSEL programı kullanımı ve nasıl oluştuğu tez kapsamında anlatılmıştır. Elde edilen sonuçlar ise Spearman Sıralar Korelasyonuna tabi tutulmuş ve uygunluk oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Continual introduction of new materials increases the variety of materials that can be used for pressure vessel components. This study proposes a decision support system for selecting the most suitable material for a given pressure vessel component and its working environment. The decision support system, namely MATSEL, consists of two separate stages. In the first elimination stage of the MATSEL, the user obtains the feasible set of material alternatives by answering various questions and providing lower-limit values for the considered pressure vessel component. MATSEL, then, uses a hybrid multi-attribute decision making module using ELECTRE, TOPSIS and VIKOR to rank the feasible material alternatives in the second stage. The data used material database are collected from ASME BPVC and EduPack CES 2009 program. Usage of MATSEL is illustrated and the results are compared with expert selections.