Rüzgar havza planlaması ve rüzgar santrallerinin şebekeye olan etkilerinin dıgsılent programı ile modellemesi
Wind basin planning and analyse of effects of wind power plants on the grid with digsilent program
  1. Tez No: 372867
  2. Yazar: GÜLDEN SAMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojideki gelişmeler, artan nüfus ve sanayideki gelişmelerle orantılı olarak enerji tüketimi her gün artmaktadır. Artan bu enerji tüketimini karşılamak için enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının önemi de günden güne artmaktadır. Sistemde üretim ve tüketim dengesini sağlamak sabit, kararlı gerilim ve frekans parametreleriyle mümkündür. Bu kapsamda işletim kriterleri dahilinde optimum üretim, iletim ve dağıtım planlamalarının yapılması gerekmektedir. Termik ve hidrolik enerji üretimine ilave olarak özellikle rüzgar enerjisinin elektrik sistemindeki yeri günden güne artmakta ve bu santrallerin, sistem arızaları sonrası sisteme olan katkısı, gerilim ve frekans kontrolü vb. konulardaki performansları sistemi oldukça etkilemektedir. Bu nedenle rüzgar enerji santrallerinin elektrik enerji sistemine olan etkilerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Mevcut çalışmada iletim sistemi planlaması kriterleri irdelenmiş ve bu kriterler dahilinde rüzgar potansiyelinin olduğu yerde, rüzgar havzalarının iletim sistemine en uygun şekilde entegre edilmesi için araştırma çalışması gerçekleştirilmiştir. Uygulama olarak havza planlamasına örnek teşkil edecek, Çeşme Havzası Planlamasının analizleri ve raporlama çalışmada sunularak, her gün hızla artan sayıdaki rüzgar santrallerinin sistemdeki performans ve etkileri üzerine detaylı araştırma ve gerekliliklerin belirlenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy consumption is increasing each year in parallel technological developments, industrial developments and population growth. In order to meet this increasing energy consumption, the importance of efficient use of energy resources is increasing everyday. It is possible to ensure the balance in the system of generation and consumption with stable voltage and frequency parameters. In this context, in terms of the operating criteria, optimum generation, transmission and distribution planning is need to be carried out. In addition to thermal and hydraulic energy generation, especially the importance of wind energy in the electrical system is increasing day by day and the performance of these power plants in areas such as contribution to the system after system failures, voltage and frequency controls and etc. rather affects the system performance. Therefore, to investigate the effect of wind energy power plants on the electric power system is of great importance. In the present study, the transmission system planning criteria is examined and within these criteria, a research work was carried out in order to entegrate wind basins to the transmission system in a best way in the location with high wind potential. As an exemplary practice in the basin planning, analysis and reporting of Çeşme Basin Planning are presented in the study and accordingly, a detailed research and requirement determination studies on the performance and effects of rapidly growing number of wind farms on the system have been carried out.