Sementasyon yapılan SAE 8620 kalite çeliğe kriyojenik soğutma uygulaması yapılarak kalıntı gerilmelerinin incelenmesi
Cryogenic treatment of the application be carburized steel SAE 8620 investigation of residual stresses
  1. Tez No: 372868
  2. Yazar: ZİHNİ DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstride yaygın olarak kullanılan SAE 8620 (21NiCrMo2) kalite sementasyon çeliği, mil ve dişli çark yapımında kullanılan başlıca malzemelerdendir. Kriyojenik işlemin, malzemelerin mekanik özelliklerini iyileştirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada, SAE 8620 kalite çeliğe; sementasyon sonunda yapılan -145oC'de 24 saat bekletmek suretiyle derin kriyojenik işlem ve sonrasında temperleme (1 ve 3 saatlik) işlemi uygulanarak, 7 farklı kategoride sınıflandırılan numunelerin mekanik özellikleri (mikrosertlik, çekme testi) ve malzemenin servis ömrünü doğrudan etkileyen kalıntı gerilme değerleri üzerindeki kalıcı etkileri araştırılmıştır. Kalıntı gerilmelerinin ölçülmesinde katman kaldırma metodu kullanılmış ve katman kaldırma işlemi elektrokimyasal yöntemle gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, derin kriyojenik işlem uygulanan numunelerde, mikrosertlik, çekme testi ve kalıntı gerilmesi bakımından geleneksel ısıl işlem uygulanan numunelere göre olumlu etkide bulunarak daha iyi sonuçlar sergilediği belirlenmiştir. Buna karşın, mikrosertlik, çekme testi ve kalıntı gerilmesi arasında ciddi bir korelasyon tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
SAE 8620 (21NiCrMo2) carburized steel which is widely used in the industry is one of the primary materials used in the manufacturing of shafts and gears. It is known that cryogenic process improves the mechanical properties of materials. In this study, SAE 8620 steel were subjected to carburization process at the -145o C for 24-hour duration and to deep cryogenic treatment and after these processes, tempering (1 and 3 hours) process was applied; after all these procedures, seven different categories among the studied samples were classified according to their mechanical properties (microhardness, tensile test). Afterwards the long-lived effects of the material's service life due to the residual stress values were investigated. Layer removal method was used for the measurement of residual stress and it was carried out by the electrochemical method. As a result, the samples subjected to deep cryogenic process were better in the productive results than the samples subjected to microhardness, tensile test and the residual stress applied by the conventional heat treatment. However, as a result of these procceses, there was no significant correlation detected among the microhardness, tensile test and the residual stress.