The investigation of the structural, electronic, elastic, dynamical and thermodynamical properties of quaternary Li2XY (X=Cu,Ag,Au; Y=Ge,Sn,Sb,Al,Ga,In) compounds within the density functional theory
Li2XY (X=Cu,Ag,Au; Y=Ge,Sn,Sb,Al,Ga,In) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik,dinamik ve termodinamik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 372896
  2. Yazar: AMIR KAFFASHNIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGY) altında yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) ve ab-initio pseudo-potansiyel yöntemi kullanılarak L21 fazındaki Li2XY (X=Cu, Ag, Au; Y=Ge, Sn, Sb, Al, Ga, In) Heusler alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik, fonon ve termodinamik özellikleri incelendi. Bu çalışmada örgü sabiti,yığın modülü ve yığın modülün basınca göre birinci türevi, elastik sabitleri ve Debye sıcaklıkları hesaplandı. Ayrıca bu alaşımların hepsi için toplam manyetik moment sıfıra eşittir ve buna göre alaşımlar manyetik değildir. Elektronik bant yapısı ve toplam durum yoğunluğu bu malzemeler için çizildi. Durum yoğunluğu eğrisindeki Fermi seviyesinde bant aralığı yoktur. Bu yüzden Li2XY (X=Cu, Ag, Au; Y=Ge, Sn, Sb, Al, Ga, In) alaşımları metaldır. Hesaplanan sonuçlar mevcut deneysel ve teorik verilerle karsılastırıldı. Yoğunluk fonksiyoneli pertürbasyon teorisi (YFPT) üzerine kurulu lineer-tepki yaklaşımı kullanarak fonon frekansları ve durum yoğunlukları bulundu. Fonon hesaplamalarından Li2AgSb ve Li2AgSn alaşımlarının L21 fazı dinamik olarak kararlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, elastic, phonon and thermodynamical properties for Heusler alloys of Li2XY (X=Cu, Ag, Au; Y=Ge, Sn, Sb, Al, Ga, In) in the L21-phase are investigated by using the density functional theory (DFT) and ab-initio pseudopotential method within the generalized gradient approximation (GGA). In this study lattice constant, bulk modulus, first-order pressure derivative of the bulk modulus, elastic constants and Debye temperatures are calculated. In addition, the total magnetic moment for all of these alloys is equal to zero suggesting that these alloys are non-magnetic. The electronic band structure and densities of states (DOS) are plotted for this materials. There is no band gap in the DOS curve at the Fermi level, and, hence, Li2XY (X=Cu, Ag, Au; Y=Ge, Sn, Sb, Al, Ga, In) alloys are metallic. The calculated results are compared with the available experimental and theoretical data. A linear-response approach to the density functional perturbation theory (DFPT) is used to derive the phonon frequencies and density of states. the L21 phase of Li2AgSb and Li2AgSn alloys is found to be dynamically stable according to the phonon calculation.